Operacyjny czy finansowy

W Polsce najczęściej zawierane są umowy leasingu operacyjnego. Polega on na czasowym, zwykle krótkotrwałym, przekazaniu w użytkowanie przedmiotu leasingu. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanej rzeczy. Umowy zawierają zwykle zapis o wykupie przez firmę przedmiotu leasingu za określoną z góry wartość końcową powiększoną o podatek VAT (w leasingu operacyjnym pod koniec umowy przedmiot ma większą wartość niż w leasingu finansowym). Leasing operacyjny jest podobny do umowy najmu z możliwością jej rozwiązania. Opłaty są uznawane za wydatki i wykazywane jako pozycje pozabilansowe. Korzystający płaci raty leasingowe, zawierające VAT, z przychodów przedsiębiorstwa jeszcze przed ich opodatkowaniem, a nie, jak przy kredycie, z zysku pomniejszonego o podatek dochodowy.

Leasing finansowy występuje natomiast przy długoterminowym użytkowaniu majątku. Charakteryzuje się m.in. brakiem możliwości rozwiązania umowy. Jest bezpośrednią alternatywą dla kredytu bankowego. W tej formie finansowane są zazwyczaj duże urządzenia, linie technologiczne, przedmioty o długim okresie amortyzacji. Ta forma finansowania inwestycji pozwala na stosowanie indywidualnych zasad amortyzacji podatkowej przez korzystającego. Umowna konstrukcja zakłada, że korzystający zasadniczo nabywa własność leasingowanego urządzenia z chwilą uregulowania wszystkich opłat leasingowych.

Podczas księgowania zarówno przedmiot leasingu, jak i wartość bieżąca netto opłat za leasing są ujmowane w bilansie jako koszty (inaczej niż w leasingu operacyjnym). Przedmiot jest własnością finansującego, natomiast amortyzuje go korzystający. Przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.

Firma zwiększa więc wartość majątku i nie ponosi dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy, a zwiększona forma amortyzacji pozwala regulować koszty i dochody. Amortyzacja to oszacowany proces stopniowej utraty wartości początkowej środka trwałego. Wysokość dokonanych w tym okresie odpisów amortyzacyjnych stanowi koszt uzyskania przychodu. Rata leasingowa w leasingu finansowym podzielona jest na część kapitałową i odsetkową.