Zdaniem specjalistów
Jacek Chwalisz, Microsoft Dynamics Business Group Lead

Rozwiązania przeznaczone dla branż to najważniejsza i dominująca tendencja na rynku. Skrócenie okresu wdrożenia i obniżenie kosztów ma oczywiście znaczenie, jednak najważniejsze jest pozyskanie systemu, który robi dokładnie to, czego przedsiębiorstwo potrzebuje. W dzisiejszych czasach nie chodzi już o to, aby być skomputeryzowanym, lecz o strategiczne planowanie rozwoju przedsiębiorstwa z uwzględnieniem wysokich technologii. Przy zakupie oprogramowania ERP działa prosta reguła: klient, który potrafi dobrze zdefiniować swoje strategiczne potrzeby, traktuje informatyzację jako inwestycję, potrafi obliczyć zwrot z niej i jest w stanie zdobyć środki, które ją sfinansują bez względu na to, ile potrzeba. Nasze systemy klienci kupują od lokalnych dostawców, polskich firm, które budują rozwiązania oparte na naszych technologiach. Koszt posiadania nowoczesnego systemu zależy od kilku czynników, nie tylko od licencji na oprogramowanie. Ponieważ sposób licencjonowania rozwiązań ERP na rynku był w odczuciu naszych klientów zbyt skomplikowany, wprowadziliśmy niedawno nowy model, jednolity z metodami licencjonowania pozostałych produktów Microsoftu, takich jak serwery. Na całkowity koszt wprowadzenia i utrzymania systemów informatycznych składa się oczywiście nie tylko koszt zakupu licencji na oprogramowanie i sprzęt, ale również koszt usług wdrożeniowych, szkoleń i serwisu. Dobre rozpoznanie tych kosztów i zaplanowanie całego procesu to podstawa na etapie wyboru systemu.

Marek Suszczyk, dyrektor generalny Exact Software Poland

Jednym z trudniejszych wyzwań jest radzenie sobie ze zmieniającymi się wymaganiami w trakcie wdrożenia. Czy tego chcemy, czy nie, w trakcie trwającego kilka miesięcy wdrożenia zdarza się, że formułowane wcześniej celeprzestają być aktualne albo tracą na znaczeniu. Dzieje się tak, bo dynamicznie zmienia się środowisko, w którym firma działa. Niekiedy też w trakcie wdrożenia użytkownicy poznają możliwości systemu i rośnie ich apetyt na automatyzowanie kolejnych procesów. Zwykle też dużym problemem jest konieczność wydelegowania przynajmniej kilku osób, które będą zaangażowane we wdrożenie systemu. Są to zwykle ludzie na kierowniczych stanowiskach, mający sporo innych obowiązków w firmie. Ich zaangażowanie na rzecz projektu jest rzeczą absolutnie niezbędną.

Marcin Mazur, dyrektor sprzedaży aplikacji dla sektora MŚP w Oracle Polska

Średnie firmy najbardziej poszukują gotowych zestawów aplikacji ERP. Zawierają one kilka klasycznych modułów obsługi zaplecza (finanse-księgowość, obsługa magazynu, sprzedaż) i dodatkowo mają takie funkcje, jakie są firmie potrzebne w codziennej pracy. W zależności od branży może to być np. obsługa produkcji albo handlowego łańcucha dostaw. Wśród firm sektora MŚP obserwujemy ostatnio spore zainteresowanie systemami klasy CRM. Potwierdza to nasze przekonanie o dojrzewaniu firm małych i średnich do sprawdzonych na świecie standardów zarządzania. Polegają one na stosowaniu strategii jak najlepszego prowadzenia i porządkowania kontaktów z klientami, którzy muszą być w centrum zainteresowania każdej firmy.

Piotr Jankiewicz, dyrektor sektora małych i średnich przedsiębiorstw SAP Polska

Największe zapotrzebowanie na systemy ERP w sektorze MŚP obserwujemy w przemysłach spożywczym i budowlanym, a także handlu hurtowym i detalicznym. Obecnie klienci poszukują głównie rozwiązań kompleksowych, czyli takich, które zapewnią im obsługę zarówno działalności podstawowej, jak i back-office'u. W zależności od konkretnej branży coraz ważniejsze będą stawać się funkcje związane z obsługą sprzedaży ( CRM i sprzedaż detaliczna) zamiast funkcji dotyczących obsługi produkcji lub projektów. Stałym elementem zapytań ofertowych są finanse i obsługa gospodarki materiałowej. Coraz więcej firm zainteresowanych jest również HR, hurtowniami danych, a także technologiami integracyjnymi. Nawet jeżeli klienci nie chcą wdrażać wszystkich tych funkcji w pierwszym etapie, z reguły chcą mieć pewność, że będzie je można uruchomić w przyszłości na tej samej platformie. W razie zastosowania systemu prekonfigurowanego koszt i czas wdrożenia może być mniejszy nawet o ponad 50 proc. w porównaniu z klasycznym projektem. Z reguły małe i średnie firmy przeznaczają na inwestycję w podstawowy zakres ERP ok. 1,5 - 2 proc. swoich rocznych obrotów, a następnie rozwijają go w kolejnych latach. Wymagania wobec systemów informatycznych dla przedsiębiorstw stale rosną. Klienci potrzebują coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, pojawiają się nowe technologie, zmieniają się warunki funkcjonowania firm.

Marcin Sokołowski, dyrektor regionalny w CEE Epicor|Scala

Nasi klienci szukają takich produktów, które najlepiej rozwiążą ich problemy w strategicznych, z ich punktu widzenia, obszarach. Tak więc firmy produkcyjne chcą lepiej zarządzać procesem produkcji, planować zapotrzebowanie na materiały, obłożenie maszyn i poszczególnych gniazd produkcyjnych, chcą szybko kalkulować czas realizacji i opłacalność danego zlecenia. Dla firmy dystrybucyjnej ważniejsza będzie elastyczność systemu, możliwość szybkiego przygotowywania olbrzymiej ilości faktur, planowania dostaw. Dla firm farmaceutycznych bardzo ważne będą kwestie związane z bezpieczeństwem, kontrolą jakości, śledzeniem partii towarów, planowaniem miejsc składowania wyrobów o różnych terminach przydatności i warunkach składowania. Potrzeby w zależności od prowadzonego biznesu są więc różne. Dobry system powinien być na tyle rozbudowany i elastyczny, by im sprostać. Kadra konsultingowa dostawcy musi mieć doświadczenie zarówno w obszarze IT, jak i biznesu klienta. Aktualizacja systemu dotyczy zwłaszcza finansów, naliczania płac i administracji. Podpisując umowę z klientem, zobowiązujemy się, że system będzie zgodny z ustawą o rachunkowości i aktualizowany pod kątem zmian w polskim ustawodawstwie. Przykładem rozwiązania specyficznego dla Polski może być np. czerwone storno, które nie występuje nigdzie indziej i trzeba było zmodyfikować system tak, by umożliwić użytkownikom stosowanie go.

Marcin Taranek, prezes IFS Poland

Na wdrożenie nowoczesnych systemów wspomagających zarządzanie klasy ERP przede wszystkim decydują się firmy, które rozwijają się bardzo szybko lub działają na bardzo konkurencyjnych rynkach. Poszukują narzędzia, które pozwolą im obniżyć koszty oraz zwiększyć elastyczność, by mogły lepiej się dostosowywać do zmieniających się warunków. Tego typu przedsiębiorstwa coraz częściej chcą działać na rynku Unii, uważając go za bardzo perspektywiczny. Nawiązują relacje biznesowe za granicą, toteż muszą także w dziedzinie zarządzania równać w górę. To, jak są postrzegane przez partnerów biznesowych, zależy często też od tego, z jakiego rozwiązania informatycznego korzystają. Jeszcze kilka lat temu firmy poszukiwały głównie rozwiązań finansowo-księgowych. Dzisiaj coraz częściej chcą usprawniać pozostałe procesy. Często decydują się na rozwiązania bardzo nowatorskie. Przykładowo nasz klient firma Bolix wdrożyła jako pierwsze przedsiębiorstwo w branży budowlanej system IFS CRM w wersji mobilnej. Zauważamy, że wiele firm z sektora MŚP zaczyna dziś od wdrożenia modułu produkcyjnego czy zarządzania projektami, gdyż są to dla nich obszary najważniejsze, na tym polu oczekują największych korzyści, a zatem i najszybszego zwrotu z inwestycji.