Pierścionek żony czy obojga małżonków?

W praktyce rozgraniczenie między majątkiem wspólnym a majątkami osobistymi bywa powodem sporów i wątpliwości. Można się w tym zakresie odwołać do orzeczeń sądowych wyjaśniających niektóre kwestie z tym związane.

Przykładowo za majątek osobisty uważa się przedmioty służące wyłącznie potrzebom jednego z małżonków. I dotyczy to nie tylko odzieży, kosmetyków czy zegarka, ale i przedmiotów związanych z uprawianym hobby i służących do zaspokajania potrzeb estetycznych, w tym biżuterii.

Ale uwaga: do tej kategorii nie można zaliczyć przedmiotów, których rodzaj czy znaczna wartość wskazują na to, że stanowią one lokatę kapitału. Przy tej ocenie, w razie sporu, istotny jest poziom zamożności rodziny.

W jednej rodzinie, bardzo zamożnej, pierścionek z brylantem można uznać za służący wyłącznie potrzebom żony (a więc majątek osobisty), w innej trzeba go uznać za lokatę kapitału (a więc majątek wspólny).

Zbiór znaczków może być tylko hobby męża. Trudno go jednak tak zakwalifikować, jeśli z myślą o zabezpieczeniu na przyszłość przez lata były w nim lokowane wszystkie oszczędności rodziny.