W różnym okresie rozliczeniowym

Pracodawcy muszą pamiętać, że w równoważnych systemach czasu pracy obowiązują różne okresy rozliczeniowe. Zgodnie z art. 135 kodeksu pracy (pozwalającym na wydłużenie dobowej normy czasu pracy do 12 godzin) okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż miesiąc. Od tej zasady przewiduje się jednak dwa wyjątki:

  • > w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres rozliczeniowy wolno wydłużyć do maksimum 3 miesięcy,
  • > przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych można go wydłużyć do 4 miesięcy.

Uwaga: Wydłużając okres rozliczeniowy, pracodawca musi skonsultować swoją decyzję ze związkami zawodowymi. Jeżeli nie ma ich w firmie lub organizacje nie zgodzą się na przedłużenie okresu rozliczeniowego, to przedłużony okres rozliczeniowy wolno wprowadzić dopiero po poinformowaniu właściwego inspektora pracy.

Przy pracy do 16 godzin na dobę okres rozliczeniowy nie może przekraczać jednego miesiąca. Tak samo przy pracy do 24 godzin na dobę, ale z tą różnicą, że pracodawca może - tak jak w równoważnym systemie organizacji pracy (art. 135 k.p.) - wydłużyć ten okres do 3 lub 4 miesięcy.

Uwaga! Zastosowanie dłuższych okresów rozliczeniowych niż miesięczne grozi tym, że w firmie może powstać przestój (art. 81 k.p.). Polega on na chwilowym oczekiwaniu na pracę, której nie ma, bo zawinił pracodawca.