>Zwolnienie nie jest obowiązkowe

Zwolnienie z VAT nie zawsze jest korzystne dla przedsiębiorcy, nawet jeśli ma on dość niskie obroty.

-Jeżeli w 2006 r. moja sprzedaż nie przekroczy 39 200 zł, to czy w 2007 r. muszę być podatnikiem zwolnionym z VAT? - pyta czytelnik DF.

Każdemu podatnikowi może się zdarzyć gorszy rok i jego obroty - w porównaniu z obrotami z innych lat - będą symboliczne. Nie oznacza to jednak, że z nowym rokiem utraci on status czynnego podatnika VAT - jak mogłoby wynikać z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten obwieszcza zainteresowanym, że "zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku".

Zwolnienie określone w art. 113 ust. 1 jest nieobowiązkowe, nie dla wszystkich i możliwe warunkowo. Można z niego skorzystać, jeśli przede wszystkim się chce i spełnia określone przesłanki.

Wśród podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w roku poprzednim równowartości 10 tys. euro, mogą być podatnicy, którzy: > rozpoczynając prowadzenie działalności w roku poprzednim (lub wcześniej), wybrali zwolnienie z podatku albo > ze zwolnienia zrezygnowali już na starcie bądź utracili je w trakcie prowadzenia działalności. Ci pierwsi mogą przy zwolnieniu pozostać i w danym roku. Ale mogą też z niego zrezygnować. Jak wynika z art. 113 ust. 4, warunkiem rezygnacji ze zwolnienia jest pisemne zawiadomienie o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnacja ma nastąpić.

Sytuację drugiej grupy podatników reguluje art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia wynikającego z wielkości sprzedaży osiągniętej w poprzednim roku podatkowym. Art. 113 ust. 1 nie wprowadza więc przymusowego zwolnienia - chociaż z jego brzmienia można tak wywnioskować. Ustawa o VAT nie precyzuje, jak formalnie ma wyglądać "ponowne skorzystanie ze zwolnienia". W praktyce składa się je nadruku VAT-R.

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii TAX s.c., Lublin