Listy protestacyjne środowiska uczonych w sprawie ewolucji człowieka
Komitet Biologii Ewolucyjnej PAN

Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk uważa, że po wypowiedziach w sprawie teorii ewolucji posła do Parlamentu Europejskiego Macieja Giertycha i wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego pojawia się w Polsce zagrożenie drastycznego obniżenia poziomu nauczania biologii i nauk o Ziemi w szkołach średnich (...).

Teoria ewolucji należy do teorii z dziedziny nauk empirycznych, takich jak teoria grawitacji, teoria heliocentryczna Kopernika (...), bez których nie jest możliwe rozumienie otaczającego nas świata. Nauki empiryczne tym różnią się od innych dziedzin wiedzy, że z ich stwierdzeń można wyprowadzić wnioski dające się sprawdzić, a teorię obalić przez eksperyment lub obserwację (...). Jak dotychczas nie pojawiają się fakty kwestionujące słuszność tej teorii. Wręcz przeciwnie, postęp w biologii i w technikach badawczych pozwala lepiej i precyzyjniej opisać zjawiska ewolucji (...). Oprócz nauk empirycznych istnieje inna wiedza, która może być uznana za nie mniej ważną, ale która nie podlega weryfikacji przez obserwacje lub eksperyment. Do tej wiedzy zaliczyć można część humanistyki, poglądy moralne, przekonania ideologiczne i religie. Religii nie należy mieszać z naukami empirycznymi, bo dotyczy ona innych kategorii zjawisk (...).

Nie istnieje zmowa uczonych całego świata. Miałaby ona polegać na nie do puszczaniu (...) innych poglądów niż tylko te zgodne z darwinowską teorią. Każdy, kto orientuje się w socjologii współczesnych nauk empirycznych, wie, że taka zmowa nie jest możliwa. Istotą nauk empirycznych jest uzgadnianie poglądów pomiędzy specjalistami, a ponieważ od połowy XX wieku upowszechniły się i udoskonaliły techniki przekazu informacji naukowej, wszyscy liczący się biologowie akceptują teorię ewolucji w jej obecnym kształcie. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieją wpływowe grupy odrzucające ewolucję, na żadnym z poważnych uniwersytetów nie kwestionuje się teorii ewolucji. W naukach empirycznych najbardziej nagradzani są ci badacze, którzy opierając się na danych doświadczalnych, potrafią podać w wątpliwość ogólnie przyjęte przekonania i odkryć coś zupełnie nowego (...). Ci, którzy mówią o zmowie uczonych, przenoszą swe doświadczenia z polityki na grunt biologii (...).

prof. dr hab. Adam Łomnicki, za Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN

Wydział Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk

Wydział Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk wyraża stanowczy protest przeciwko nieodpowiedzialnej wypowiedzi wiceministra edukacji narodowej Mirosława Orzechowskiego na temat teorii ewolucji, przedstawionej w "Gazecie Wyborczej" 14 października 2006 r. Teoria ewolucji stanowi niekwestionowany naukowo fundament współczesnej wiedzy biologicznej i żaden kompetentny uczony dzisiaj jej nie kwestionuje. Stwierdzenie, że "teoria ewolucji to kłamstwo", ujawnia ignorancję wiceministra Orzechowskiego i dyskwalifikuje go jako wysokiego urzędnika państwowego, odpowiedzialnego za edukację. Teoria ewolucji podlega stałej weryfikacji i stanowi ważny obszar badań w naukach biologicznych (...). Kwestionowanie teorii ewolucji jest społecznie szkodliwe i na gruncie wiedzy naukowej całkowicie nieuprawnione. Szerzenie takich poglądów, jak te wyrażone przez wiceministra Orzechowskiego, przynosi wstyd polskiemu rządowi i szkodzi opinii o Polsce w świecie.