OD PROPAGANDY DO DRAMATU

Film wojenny to jeden z klasycznych gatunków, który łączy wielką batalistykę z dramatem. Narodził się w latach I wojny światowej, gdy walczące armie potrzebowały obrazów propagandowych mobilizujących społeczeństwa do wyrzeczeń. Na szczęście filmowcy dostrzegli, że takie kino może być czymś więcej niż tylko agitacją.

> Po I wojnie światowej pojawiły się dzieła pacyfistyczne, jak "Wielka parada" Vidora (1925), a także filmy akcji powstałe w wyniku fascynacji walką w przestworzach, m.in. "Aniołowie piekieł", wielkie przedsięwzięcie produkcyjne Hughesa (1932).

> Znakomite filmy wojenne powstały po drugiej wojnie światowej. Spośród niezliczonej liczby kinowych tytułów warto wymienić "Most na rzece Kwai" Leana z 1957 roku i "Parszywą dwunastkę" Aldricha z 1967 roku.

> Kolejną inspiracją dla ludzi kina stała się wojna w Korei (np. komediodramat " MASH" Altmana z 1970 roku) i konflikt w Wietnamie. Wietnamska trauma spowodowała powstanie takich arcydzieł gatunku, jak: "Łowca jeleni" Cimino (1978), "Czas Apokalipsy" Coppoli (1979), "Pluton" Stone'a i " Full Metal Jacket" (1987) Kubricka. Do klasyków wojennego kina dołączył w 1998 roku Spielberg dzięki swojemu "Szeregowcowi Ryanowi".