Bilans rządu Jarosława Kaczyńskiego

Plany zrealizowane

Mówił o nich wczoraj sam premier Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu. Są to:

  • likwidacja WSI
  • ostateczne uformowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego
  • przyjęcie 49 ustaw i 22 programów, w tym projektu ustawy budżetowej z 30-miliardowym deficytem, a zarazem większymi wydatkami na szkolnictwo, naukę, ratownictwo medyczne
  • polityka zagraniczna - stosunkowo liczne spotkania z zagranicznymi przywódcami, w tym względnie udane wizyty w Brukseli i Waszyngtonie.

Porażki

Wpadki rządu są łatwiejsze do odnotowania. To przede wszystkim:

  • rozpad koalicji - wyrzucenie z rządu Andrzeja Leppera, a po miesiącu ponowne powołanie go. Towarzyszyły temu gwałtowne wydarzenia - najpierw awantura o Wojciecha Mojzesowicza i w efekcie jego rezygnacja z kierowania Komisją Rolnictwa, potem kłótnia o wydatki społeczne w budżecie. Rząd Kaczyńskiego był też jednym z bohaterów afery taśmowej, która zatrzęsła polską sceną polityczną - nagrani zostali bowiem dwaj ministrowie z Kancelarii Premiera - Mojzesowicz i Adam Lipiński.
  • rozwiązywaniu WSI towarzyszyła awantura o wypowiedź wiceszefa MON Antoniego Macierewicza, który w Telewizji Trwam nazwał większość byłych ministrów spraw zagranicznych agentami sowieckich służb. Po kilku dniach przepraszał i wyjaśniał, że użył skrótu myślowego. Już po zakończeniu likwidacji WSI minister obrony Radosław Sikorski zażądał od premiera odwołania Macierewicza z funkcji wiceministra. Ten ostatni został tylko szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Do zrealizowania:

Premier Jarosław Kaczyński nie poszedł w ślady poprzedników i nie wyznaczył sobie w exposé zadań na sto dni. Nadal więc pozostają do zrealizowania zapowiedzi z lipca: zasadnicza reforma finansów, poprawa stanu dróg i budowa autostrad, rozwój taniego mieszkalnictwa, maksymalne wykorzystanie środków UE, likwidacja korupcji w polskiej piłce.