Czytelnicy pytają, DF odpowiada
JAK SPRAWDZIĆ, CZY NIE NARUSZAM PATENTÓW

- W jaki sposób mogę sprawdzić, czy prowadząc w Polsce działalność, nie naruszam istniejących już patentów?

Drogi na skróty niestety nie ma. Stuprocentową pewność daje tylko przeprowadzenie pełnego badania patentowego. Polega ono na przeszukaniu zbiorów patentowych tych urzędów, które udzielają ochrony na wynalazki obejmujące terytorium Polski. Chodzi tu przede wszystkim o polski Urząd Patentowy, a od kilku lat także o Europejski Urząd Patentowy. Oba udostępniają informacje o udzielonych patentach przez Internet (polski urząd pod adresem www.uprp.gov.pl). Zadanie ich zbadania najlepiej powierzyć komuś, kto się na tym zna. W Polsce pomoc prawną w sprawach własności przemysłowej świadczą (z reguły odpłatnie) rzecznicy patentowi. Ich listę również można znaleźć w serwisie Urzędu Patentowego

(http://www.uprp.gov.pl/rzecznicy/lista.htm), a dokładniejsze informacje dotyczące samorządu rzeczników - na stronach internetowych Polskiej Izby Rzeczników Patentowych (www.pirp.org.pl). Natomiast listę nazwisk Polaków uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorców w postępowaniu przed EUP można wyszukać poprzez strony tego urzędu (http://www.european-patent-office.org/reps/sear ch.html).

W JAKICH BAZACH SZUKAĆ

- Które bazy literatury patentowej są kompletne, tzn. gwarantują, że podają wszystkie ważne patenty? Wedle mojej wiedzy najbardziej popularne bazy (np. espacenet) nie zapewniają kompletności i nawet w czasie ich przeglądania w Internecie pojawiają siękomunikaty, że tylko niewiele patentów znajdujących się w bazie jest wyświetlane. Jaki jest dostęp do tych baz?

Trudno tu o krótką odpowiedź, bo to wymagałoby przeanalizowania internetowych baz danych wszystkich urzędów patentowych świata. Niewątpliwie Internet - w porównaniu z okresem udzielania patentów - funkcjonuje stosunkowo krótko. Można więc przypuszczać, że przeniesienie zbiorów do postaci elektronicznej i zapewnienie do nich dostępu jeszcze potrwa. Wiadomo, że jedne urzędy gwarantują szerszy dostęp do literatury patentowej, inne mają w tej dziedzinie spore zaległości.

Bogatą listę adresów internetowych instytucji patentowych z całego świata udostępnia polski Urząd Patentowy (http://www.uprp.gov.pl/Polski/Przydatne+ adresy/Urzedy+patentowe+na+swiecie/).

Wyszukiwarka Europejskiego Urzędu Patentowego już na wstępie informuje czytelnika, że daje dostęp do przeszło 50 mln dokumentów patentowych. Daje to czytelnikom wyobrażenie o skali trudności, z jakimi musi borykać się każdy zainteresowany. Przeszukanie tej ilości informacji "na piechotę", w wersji papierowej, wydaje się zadaniem jeszcze trudniejszym, jeśli w ogóle możliwym.

Każdy wynalazca czy przedsiębiorca mający do czynienia z własnością przemysłową musi też pamiętać, że nawet wiedza o wszystkich udzielonych patentach nie gwarantuje bezpieczeństwa prawnego. Często równie ważna jest znajomość zgłoszeń dokonanych już przez innych wynalazców i przedsiębiorców.

Prawo pozwala bowiem często dochodzić pewnych kwot za korzystanie z wynalazku w okresie między jego zgłoszeniem do rejestracji a samą rejestracją. Na przykład w Polsce roszczenia z tytułunaruszenia patentu, jeżeli sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy dokonał ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, a w razie wcześniejszego powiadomienia przez uprawnionego osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu - od daty tego powiadomienia (art. 288 prawa własności przemysłowej).

GDZIE SĄ PUBLIKOWANE PATENTY I ZGŁOSZENIA

- Ponieważ od kilku lat ochrona patentowa w Polsce jest udzielana nie tylko przez polski Urząd Patentowy, ale również przez Europejski Urząd Patentowy, chciałbym się dowiedzieć, gdzie są publikowane wszystkie dokonane zgłoszenia i patenty udzielone przez Europejski Urząd Patentowy, których ochrona obejmuje Polskę. Jaki jest dostęp do tych danych?

Informacja o każdym udzielonym patencie jest publikowana w Biuletynie Europejskiego Urzędu Patentowego. Czytelnik znajdzie tam m.in. numer i datę zgłoszenia, dane zgłaszającego i kraj wskazany jako cel ochrony (np. Polska).

Biuletyn ukazuje się co tydzień i jest udostępniany nieodpłatnie na stronach EUP(http://www.european-patent-office.org/e_pub/ bulletin/index.htm).

Są to jednak tylko numery aktualne. Dostęp do egzemplarzy archiwalnych wymaga indywidualnego kontaktu z EUP. Początkujących uprzedzamy jednak, że lektura biuletynu to zadanie tytaniczne. Pojedynczy biuletyn może liczyć kilkaset stron zapisanych drobnym druczkiem. Wyszukanie w tym gąszczu informacji o patentach dotyczących tylko Polski jest zadaniem niezwykle trudnym.