Co już zaakceptowali posłowie podczas prac komisji

> Dwie stawki podatkowe: 18 i 32 proc. od 2009 r.

> Wzrost tzw. kwoty wolnej od podatku oraz progu dochodów, od których podatek ma wynosić 30 i 40 proc.

> Wyższe zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych.

> Wyłącznie w latach 2007 2008 stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i 20-proc. dla zleceniodawców (sprawa ta nie jest do końca jasna).

> Rezygnacja z ulgi na spłatę odsetek od komercyjnych kredytów mieszkaniowych, ale jeśli kredyt zostanie udzielony do końca 2006 r. prawo do ulgi odsetkowej miałoby przysługiwać do 2027 r.

> Rezygnacja z ulgi dla osób legalnie zatrudniających gosposie.

> Pomniejszenie podatku o 120 zł przez osoby wychowujące dzieci bez względu na ich liczbę; chodzi o każde dziecko małoletnie albo uczące się lub studiujące, jeśli nie ukończyło 25. roku życia.

> Pomniejszanie zagranicznych dochodów o 30 proc. diety za każdy dzień pracy przez osoby pracujące za granicą, i to już w zeznaniu za 2006 r.

> Usunięcie podwójnego opodatkowania alimentów poprzez fakt, że otrzymujący je w ogóle nie będą doliczać ich do swoich dochodów, jeżeli alimenty płacone są na dzieci; pozostałe nie będą łączone z dochodami otrzymującego tylko wtedy, gdy nie przekraczają kwoty 700 zł miesięcznie.

> Rezygnacja z podatku od sprzedaży domów mieszkalnych i mieszkań spółdzielczych od osób, które w lokalu tym były zameldowane przez co najmniej 12 miesięcy.

> Przy sprzedaży innych nieruchomości kupionych i wybudowanych (oddanych do użytkowania) po 1 stycznia 2007 r. podatek ma być płacony tylko od faktycznego dochodu.

> Przedsiębiorcy i inni podatnicy rozliczający się z fiskusem w ciągu roku samodzielnie mają płacić zaliczki bez składania deklaracji PIT i CIT.

> Możliwość wpłacania zaliczek kwartalnie przez przedsiębiorców zaliczonych w myśl nowych przepisów do małych podatników oraz rozpoczynających działalność gospodarczą.

> Prawo do jednorazowej amortyzacji wydatków na środki trwałe do wartości 50 tys. euro przez małych podatników i przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

> Rezygnacja z możliwości amortyzacji środków fabrycznie nowych na preferencyjnych zasadach.