Co da się szybko poprawić w przepisach regulujących prowadzenie działalności gospodarczej

Utworzenie systemu oceny regulacji musi zająć trochę czasu, ale niektóre zmiany da się wprowadzić szybko. Co należałoby zrobić?

1 Rozszerzyć zakres wiążących interpretacji. Oprócz podatków powinny one dotyczyć również składek na ZUS, PFRON i wszystkich innych danin, które płaci przedsiębiorca.

2 Pozwolić ubiegać się o wiążące interpretacje przedsiębiorcom, którzy dopiero planują rozpoczęcie działalności. Zmniejszy to ryzyko biznesowe, które może zniechęcać do uruchomienia nowego przedsięwzięcia.

3 Ułatwić uzyskiwanie zezwoleń. Jeśli nawet możemy zapomnieć o ich szybkiej likwidacji, maksymalnie trzeba skrócić formalności związane z zezwoleniami; mogłyby je zastąpić np. oświadczenia o spełnianiu warunków do prowadzenia określonego rodzaju działalności.

4 Zatrzymać wzrost liczby instytucji, które kontrolują firmy. Istotną przeszkodzą działalności gospodarczej są uciążliwe i częste kontrole. Co roku przybywa instytucji, które zajmują się sprawdzaniem przedsiębiorstw. W tej chwili jest ich 41 (ostatnio takie prawo otrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne). Rosnąca liczba instytucji kontrolujących to przykład zwiększania barier administracyjnych.

5 Skrócić zapisany czas kontroli w małych firmach z czterech tygodni do jednego dnia, utrzymać przy tym zasadę, że w danym czasie może odbywać się tylko jedna kontrola.

6 Zlikwidować wszystkie wyjątki od zasady, że w jednym czasie może być tylko jedna kontrola. Obecnie jest ich tyle, że zasada praktycznie nie działa.

7 Zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przekazywane do urzędów skarbowych i rozliczeniowe - do ZUS dla małych przedsiębiorców. Przedsiębiorca powinien w ciągu roku odprowadzać tylko podatek, a raz w roku dokonywać pełnego rozliczenia.

8 Umożliwić zawieszanie działalności gospodarczej oraz przygotować regulacje, które pozwolą prowadzić działalność sezonową. Brak konieczności wyrejestrowywania firmy ułatwi życie osobom, które chcą działać tylko przez część roku.

9 Obniżyć koszty związane z ogłoszeniami w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.