Orzeczenia z ostatniej chwili

> Potraktowanie usług weterynaryjnych na równi ze świadczeniami zdrowotnymi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (korzystających z niższej stawki podatku od nieruchomości), wymagałoby zastosowania wykładni rozszerzającej, co jest niedopuszczalne na gruncie prawa podatkowego - wynika z orzeczenia WSA we Wrocławiu z 17 października br. (I SA/Wr/ 680/05).

> Zakup usług ekonomiczno-prawnych związanych z planowanym zbyciem udziałów w spółce z o.o. nie służy czynnościom opodatkowanym, zatem na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy o VAT z 1993 r. podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku - orzekł WSA we Wrocławiu 12 października br. (I SA/Wr 776/06).

> Usługi marketingowe są usługami o charakterze niematerialnym, w związku z tym trudno wskazać dokumenty, które strona musiałaby przedstawić jako dowód poniesionych wydatków na takie usługi - wynika z orzeczenia WSA we Wrocławiu z 10 października br. (I SA/Wr 100/06).

> Przed nowelizacją ustawy o podatku rolnym opodatkowaniu podlegały wyłącznie grunty gospodarstw rolnych. Gdy grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy nie spełniały przesłanek pozwalających na zakwalifikowanie ich do gospodarstw rolnych, organy podatkowe nie miały obowiązku badać, w jakiej części są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej. Taki obowiązek ciąży na nich od 1 stycznia 2003 r., w związku ze zmianą zakresu przedmiotowego ustawy - orzekł WSA we Wrocławiu 13 października br. (I SA/Wr 381/05).

> Nieważność umowy pożyczki ze względu na brak należytej reprezentacji spółki nie ma wpływu na ocenę charakteru świadczenia z tytułu takiej umowy jako nieodpłatnego. Ocenie podlegają wyłącznie faktyczne przepływy finansowe między stronami. Decyduje to, że podatnik faktycznie korzysta z kapitału bez obowiązku zapłaty wynagrodzenia - wynika z orzeczenia WSA we Wrocławiu z 13 października br. (I SA/Wr 1512/05).

> § 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 września 1997 r. w sprawie ustanowienia specjalnej strefy ekonomicznej ma charakter zwolnienia podatkowego. Polega ono na tym, że przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się przychodu z działalności na terenie tej strefy, a nie na możliwości jego odliczenia wraz z kosztami uzyskania - orzekł WSA w Gdańsku 19 października br. (I SA/Gd 417/06).

> Nie ma możliwości prawnie skutecznego zastąpienia zgłoszenia VAT-R jakimikolwiek innymi czynnościami. Brak takiego zgłoszenia nie może być zastąpiony tym, że przedsiębiorca składał deklaracje VAT-7 - wynika z orzeczenia WSA w Gdańsku z 3 października br. (I SA/Gd 112/06).