GDZIE NOCOWAĆ

> Złoty Pierścień utrzymuje się z turystyki, nie ma więc problemu ze znalezieniem noclegów w miastach i miasteczkach po drodze. Ich ceny zaczynają się od 20 - 25 dolarów od osoby w pokoju dwuosobowym z łazienką i ze śniadaniem. Mniej więcej tyle też kosztować będzie pokój jednoosobowy, ale "bez wygód", co oznacza wspólną z sąsiadem, a czasem z całym piętrem, łazienkę i prysznic. Oczywiście za kilka dodatkowych dolarów możemy mieć " tualiet" na własny użytek.

> Kto chciałby zaoszczędzić, może spróbować noclegu w domach pielgrzyma, jakie zazwyczaj można znaleźć w klasztorach. Jednak ważne, a nawet decydujące o przyjęciu nas, może być wyjawienie celu przyjazdu i wyznanie podróżnika.

> Na większych dworcach kolejowych można przenocować w pokojach wypoczynku ("komnatach otdycha"). Nocleg w wieloosobowej sali ze wspólną łazienką kosztuje kilka dolarów.

> Pola biwakowe i kempingi nie istnieją w Rosji, a rozbijanie przez turystów namiotu "na dziko" nie jest tam praktykowane. Lepiej nie robić więc wyłomu w tej zasadzie.

PIENIĄDZE

>1 dolar - 26,7 rubla

>Do Rosji zabiera się euro bądź dolary i na miejscu wymienia na ruble. Płaci się oczywiście walutą miejscową, ale dobrze jest mieć ze sobą kilka jednodolarówek. Szczególnie na prowincji dolar, mimo słabnącej pozycji, ma się dobrze i bywa równie chętnie przyjmowany jak rubel.

>Nie ma też problemu z uzupełnianiem zapasu gotówki w trakcie podróży - bankomaty spotkamy nawet w małych miejscowościach ( Suzdal, Rostów), nie mówiąc o dużych miastach ( Kostroma, Włodzimierz, Jarosław).