Warto wiedzieć

Jak uniknąć kłopotów przy ubieganiu się o kredyt:

1. Zanim wystąpisz o pożyczkę, zamów raport konsumencki w BIK.

2. Jeśli jest zgodny ze stanem faktycznym, wypełnij wniosek, nie omijając zobowiązań ujawnionych w BIK, bo utracisz wiarygodność - bank i tak to sprawdzi.

3. Jeżeli raport BIK nie zgadza się z rzeczywistością, wystąp do banku, który dokonał wpisu, o jego zmianę bądź wykreślenie i dowiedz się, ile to potrwa.

4. Gdy nie masz czasu, by czekać na skorygowanie danych w BIK, zażądaj od banku wydania stosownego zaświadczenia, że wpis jest omyłkowy, a twoja historia kredytowa nie budzi wątpliwości, i dołącz je do wniosku.

5. Przed złożeniem wniosku upewnij się szczegółowo, jak krok po kroku wygląda procedura i ile może potrwać w najgorszym wypadku.

6. Jeśli zależy ci na czasie, np. ze względu na wpłaconą zaliczkę, domagaj się pisemnego zaświadczenia o długości procedury.

7. Jeśli nie masz promesy, nie podpisuj żadnych umów kupna nieruchomości przed podpisaniem umowy kredytowej, np. po telefonicznej informacji z banku, że kredyt został przyznany.

8. Zadbaj, by w umowie kredytowej był podany ostateczny termin wypłaty środków i określone, jakie warunki musisz spełnić już po podpisaniu umowy, by uruchomić kredyt.

9. Zaplanuj zakup nieruchomości z odpowiednim zapasem, najlepiej ok. półtora miesiąca - tyle bowiem niekiedy mija czasu od złożenia wniosku do wypłaty środków.

10. Jeśli bierzesz kredyt u pośrednika, sprawdź, jakie są jego koszty, kto płaci za wycenę nieruchomości i na jakim etapie rozpatrywania wniosku, czy i kto zwróci pieniądze za wycenę i kiedy w przypadku odmowy udzielenia kredytu.