Jak postępować ze sprzeciwem pracownika

KROK 1. Skonsultuj z organizacją związkową

Choć to pracodawca decyduje o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu pracownika wobec zastosowanej wobec niego kary porządkowej, to przed podjęciem decyzji musi uzyskać stanowisko zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej (art. 112 § 1 k.p. oraz wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 1998 r., I PKN 422/98). Oczywiście pod warunkiem, że taka u niego działa i reprezentuje interesy pracownika, który zgłosił sprzeciw. Gdy u pracodawcy nie ma organizacji związkowej albo jest, ale nie reprezentuje pracownika, to szef nie musi z nikim konsultować swojej decyzji. Samodzielnie również ją podejmuje, gdy organizacja związkowa nie zajmie żadnego stanowiska w ciągu 14 dni od wniesienia sprzeciwu przez pracownika.

Opinia organizacji związkowej nie wiąże pracodawcy. Oznacza to, że nawet jeśli związek optuje za uwzględnieniem sprzeciwu, pracodawca może go odrzucić.

Przepisy nie przewidują żadnych konsekwencji za niedopełnienie obowiązku konsultacji z organizacją związkową. Może być to jednak podstawa do wniesienia przez pracownika sprawy do sądu o uchylenie zastosowanej kary.

KROK 2. Podejmij decyzję

Jeśli pracodawca ma już stanowisko organizacji związkowej lub jej w ogóle nie potrzebował, bo taka organizacja u niego nie funkcjonuje albo nie reprezentuje pracownika, może podjąć decyzję. Do wyboru ma uwzględnienie sprzeciwu lub jego odrzucenie. Uwzględnić może zarówno cały sprzeciw, jak i jego część, np. może uchylić zastosowaną karę lub zamienić karę pieniężną na upomnienie albo naganę.

KROK 3. Dotrzymaj terminu

Pracodawca powinien zawiadomić pracownika o swojej decyzji w sprawie sprzeciwu w ciągu 14 dni od jego wniesienia. Jeśli w tym czasie nie odrzuci sprzeciwu, wówczas z mocy prawa go uwzględnia (art. 112 § 1 zd. 3 k.p.). Gdy chce się od tego uchylić, musi wykazać, że odrzucił sprzeciw pracownika ukaranego karą porządkową przed upływem 14 dni od jego wniesienia, czyli że sporządził i wysłał w tym terminie pismo odrzucające sprzeciw pracownika (por. wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 1999 r., I PKN 586/98).

KROK 4. Usuń zawiadomienie z akt lub przygotuj się na sąd

Gdy pracodawca zdecyduje się uwzględnić sprzeciw powodujący uchylenie kary porządkowej, wówczas musi usunąć z akt osobowych pracownika zawiadomienie o ukaraniu (art. 113 § 2 k.p.).

Jeśli odrzuca sprzeciw, wtedy powinien być przygotowany na sprawę sądową, o ile pracownik z taką wystąpi.