PONADTO SENAT UCHWALIŁ
Poprawki do ustaw

KODEKS KARNY

- nowelizacja wprowadza tzw. sądy 24-godzinne, czyli przyśpieszony tryb sądzenia np. sprawców wybryków chuligańskich.

Zgodnie z nowelizacją w przyśpieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych. W takich przypadkach prokuratura i policja będą miały 48 godzin na to, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd ma dobę na wydanie wyroku. W uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać przedłużony do 14 dni. Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu, wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, ma zostać zwolniona. Zgodnie z nowymi zapisami, jeżeli sąd uzna, że nie może rozpoznać danej sprawy w trybie uproszczonym, ma rozstrzygnąć jedynie o środku zapobiegawczym i przekazać ją prokuraturze, by ta przeprowadziła postępowanie przygotowawcze.

KODEKS PRACY

- przyjęta w czwartek przez Senat poprawka uznaje, iż rodzice zastępczy, którzy przyjęli na wychowanie dziecko do 7. roku życia, powinni mieć prawo do urlopu macierzyńskiego.Senatorowie chcą, by taki urlop przysługiwał także w przypadku podjęcia się opieki nad dzieckiem do 10. roku życia, jeśli wobec niego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Sejm w październiku zdecydował, że urlop macierzyński przysługiwałby w rodzinach zastępczych, które przyjmą dziecko nie starsze niż rocznie.

Znowelizowany kodeks pracy zakłada wydłużenie o 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego: urlop ma wynosić przy pierwszym dziecku 18 tygodni (dotychczas 16 tygodni), przy każdym następnym - 20 tygodni (dotychczas 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu urlop macierzyński wynosić ma 28 tygodni (dotychczas 26).

O SYSTEMIE OCENY ZGODNOŚCI ZE SPECYFIKACJAMI TECHNICZNYMI SPRZĘTU WOJSKOWEGO I POLICYJNEGO

- ustawa przewiduje aktywny udział dostawców, jednostek badawczych oraz jednostek certyfikujących w procesie oceny zgodności sprzętu. Sprawdzenie zakończy się wydaniem deklaracji zgodności w zakresie obronności i bezpieczeństwa (deklaracji OiB), w której dostawca stwierdza, na jego wyłączną odpowiedzialność, że wyrób spełnia wymagania zawarte w specyfikacji technicznej.

Przyjął bez poprawek

Nowelizację KODEKSU POSTĘPOWANIA KARNEGO

w sprawie europejskiego nakazu aresztowania ( ENA). Zgodnie ze znowelizowaną 8 września konstytucją wydanie obywatela polskiego będzie możliwe w sytuacji, gdy poza terytorium RP popełnił on czyn, który według polskiego prawa jest przestępstwem, zarówno w momencie popełnienia czynu, jak i w momencie złożenia wniosku o ekstradycję.

Te warunki nie muszą zajść w przypadku ekstradycji mającej nastąpić "na wniosek sądowego organu międzynarodowego powołanego na podstawie ratyfikowanej przez Polskę umowy międzynarodowej, w związku z objętą jurysdykcją tego organu zbrodnią ludobójstwa, zbrodnią przeciwko ludzkości, zbrodnią wojenną lub zbrodnią agresji", które poddane będą jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Ekstradycja będzie zakazana w stosunku do osoby podejrzanej o popełnienie - bez użycia przemocy - przestępstwa z przyczyn politycznych, a także w sytuacji, gdy jej dokonanie "będzie naruszać wolności i prawa człowieka i obywatela". Zgodnie z przepisami "w sprawie dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd". Zgodnie z ENA sąd musi wydać decyzję dotyczącą przekazania danej osoby w terminie 60 dni od jej zatrzymania. Jeśli poszukiwany zgadza się na wydanie - ten okres skraca się do 10 dni od uzyskania takiej zgody. Państwo ma zaś 90 dni od momentuaresztowania ściganej osoby na przekazanie jej krajowi, który się o to ubiega.

Nowelizację KODEKSU PRACY

- znosi ona obowiązek odpracowywania jednego ze świąt, jeżeli w jednym tygodniu wypadają dwa dni świąteczne.

Obecnie, gdy w jednym tygodniu występują dwa dni świąt w dniach innych niż wolne od pracy, wymiar czasu pracy obniżany jest tylko o jeden dzień, zaś drugi należy odpracować. W praktyce może to dotyczyć dwóch dni w maju (1 i 3) oraz w grudniu (25 i 26).

Nowelizacja zawiera także zmianę dotyczącą ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Niepełny miesiąc pracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy niepełny dzień urlopu zaokrąglony zostanie w górę do pełnego dnia. Nowelizacja ma wejść w życie 30 listopada.

Nowelizację USTAWY O SŁUŻBIE WOJSKOWEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH - zakłada ona wydłużenie terminu wprowadzenia w wojsku pełnej zgodności zajmowanego stanowiska i posiadanego stopnia. Decyzję w tej sprawie Senat podjął jednomyślnie.

g.l., pap