Kopiec Pamięci i Pojednania

Autorem pomysłu kopca jest prof. Józef Szajna, wybitny artysta, były więzień obozów w Auschwitz i Buchenwaldzie. Kopiec ma stanąć między dawnymi obozami KL Auschwitz i KL Birkenau. Oświęcimski magistrat ma przekazać pod budowę teren przylegający do obozu KL Auschwitz od strony Starego Teatru.

Kopiec ma stanowić symbol pamięci, skupienia i medytacji łączący ludzi i narody dla budowania życia w pokoju. Po zbudowaniu podstawy kopca dalszą część mają usypywać z przywiezionych ze sobą kamieni odwiedzający KL Auschwitz młodzi ludzie z całego świata.

Kopiec ma mieć kształt ściętego stożka o wysokości ok. 30 metrów oraz 100-metrowej średnicy podstawy. Otoczy go park, w którym artysta zaprojektował m.in. plac i miejsca na wieczny ogień. Na szczycie kopca stanie rzeźba "Przejście 2005".

Swój projekt prof. Szajna zgłosił w 1994 roku, ale dopiero kilka lat temu jego ideę podjęli byli więźniowie z pierwszego transportu do KL Auschwitz, założyciele i członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, zrzeszającego wielu byłych więźniów, rodziny byłych więźniów i ofiar obozu oraz ludzi zainteresowanych problematyką Auschwitz. Poparły ich władze miasta oraz organizacje polskie i żydowskie. Część kosztów budowy mają sfinansować niemieckie miasta, m.in. Hannover i Weimar.

Do obozu KL Auschwitz hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich oraz przedstawicieli innych narodów.

Profesor Józef Szajna ma 84 lata. Wybitny malarz, dramatopisarz, pedagog, scenograf i reżyser teatralny, twórca Teatru Studio w Warszawie. W obozach spędził pięć lat. Obok Magdaleny Abakanowicz i Tadeusza Kantora należy do najbardziej rozpoznawalnych artystów polskich na świecie.