Grupy podatkowe
I grupa podatkowa:

małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (tzw. zstępni), rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (tzw. wstępni), pasierb, pasierbica, zięć, synowa, rodzeństwo (także przyrodnie), ojczym, macocha i teściowie. Za rodziców uważa się także rodziców adopcyjnych, a za zstępnych - także dzieci adoptowane i ich dzieci, wnuki, prawnuki.

II grupa podatkowa:

dzieci, wnuki i prawnuki rodzeństwa, czyli siostrzeńcy, siostrzenice, bratankowie, bratanice oraz ich dzieci, wnuki, prawnuki; rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie); rodzeństwo małżonków oraz małżonkowie rodzeństwa małżonków (bratowe, szwagierki, szwagrowie), małżonkowie innych zstępnych (mąż wnuczki, prawnuczki, żona wnuka, prawnuka).

III grupa podatkowa:

obcy, czyli wszyscy dalsi krewni i powinowaci ( nienależący do I i II grupy podatkowej), oraz inne osoby. W stosunku do każdej z tych grup podatników obowiązują odrębne, progresywne skale podatku od spadków i darowizn (najłagodniejsza dla nabywców należących do I grupy, najostrzejsza - dla zaliczanych do grupy III), a także odrębne tzw. kwoty wolne przysługujące bez względu na to, co jest przedmiotem spadku albo darowizny.