CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Kilka druków dla jednego pracownika

> Po raz kolejny przedłużam zatrudnienie tej samej osobie. Najpierw pracowała na próbę, potem dwa razy na czas określony, teraz doczekała się stałego angażu. Czy za każdym razem, gdy zawieramy umowę, muszę jej sprezentować nową informację o warunkach zatrudnienia?

Tak

Z kodeksu wynika, że pracodawca wręcza zainteresowanemu informację w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia z nim umowy o pracę. Intencją ustawodawcy było zatem sporządzanie informacji przy każdej umowie, nawet gdy firma podpisuje następny angaż z tym samym pracownikiem. Co więcej, musi go ona także zawiadomić o każdej zmianie danych figurujących w informacji.

Podstawa prawna: art. 29 § 3 kodeksu pracy

> Czy muszę dać wszystkim pracownikom nowe informacje uwzględniające zmiany obowiązujące od 5 sierpnia tego roku?

Nie

Nowelizacja kodeksu pracy, która tego dnia weszła w życie, milczy na ten temat. Nie kazała przerabiać starych informacji wręczonych przed tą datą na indywidualne ani rozszerzać ich o układ zbiorowy obejmujący pracownika. Poleciła jedynie uzupełnić pisma dla osób kierowanych do pracy poza Unię na dłużej niż miesiąc. Skoro tak, to nie ma pani obowiązku wymiany informacji rozdanych zatrudnionym najpóźniej 4 sierpnia 2006 r. Nie zaszkodzi jednak, jak zaktualizuje je pani przy okazji potwierdzania danej osobie zmian w warunkach zatrudnienia.

Podstawa prawna: art. 15 noweli z 23 czerwca 2006 r. zmieniającej niektóre ustawy w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (DzU nr 133, poz. 935)

Dla zatrudnionych czasowo

> Zatrudniliśmy informatyka na czas określony ośmiu miesięcy, ale zapomnieliśmy zastrzec w jego umowie możliwość wypowiedzenia. Druga osoba ma z kolei umowę na czas wykonania określonej pracy. Co wpisać w informacji w części dotyczącej długości wypowiedzenia?

Strony mogą wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony tylko wtedy, gdy opiewa na dłużej niż sześć miesięcy i dopuszcza wcześniejsze rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Umowy na czas wykonania określonej pracy w ogóle nie wolno wypowiedzieć. Nie jest zatem możliwe wypowiedzenie żadnej z opisanych umów. A skoro tak, to w punktach informacji "Długość wypowiedzenia" nie trzeba nic podawać albo wystarczy notka "Nie dotyczy". Bardziej dociekliwa kadrowa może jednak napisać pierwszemu pracownikowi: "Nie przysługuje panu wypowiedzenie, gdyż pańska umowa o pracę nie zawiera klauzuli pozwalającej na jej wypowiedzenie", a drugiemu: "Umowy na czas wykonania określonej pracy w ogóle nie podlegają wypowiedzeniu".

Podstawa prawna: art. 29 § 3, art. 32 i 33 kodeksu pracy

> Chcemy naprawić błąd i wprowadzić postanowienie o wypowiedzeniu do angażu czasowego. Co wtedy z informacją?

Wówczas trzeba ją skorygować w trybie potwierdzania zmiany warunków zatrudnienia. Czyli dostarczyć nowe, poprawione w tej części pismo albo sam aneks w ciągu 30 dni od daty, od kiedy obowiązuje zmodyfikowana umowa.

Podstawa prawna: art. 29 § 3kodeksu pracy

Gdy nie ma układu

> Spółka zaczęła działać 15 listopada. Sporządzam właśnie informacje o warunkach zatrudnienia dla trzech naszych pracowników. Co podać w punkcie dotyczącym układu zbiorowego pracy, którego oczywiście nie mamy?

Jest kilka opcji do wyboru. Po pierwsze, nie musi pani nic wpisywać albo podać notkę: "Nie dotyczy". Pracodawca nie ma bowiem obowiązku zaznaczania w informacji, że nie obowiązuje u niego żaden układ. Jeśli jednak udzieli pani szerszej informacji typu: "Nie obowiązuje pana żaden układ zbiorowy", to też nie będzie źle.

Podstawa prawna: art. 29 § 3 kodeksu pracy

Siedem dni na przekazanie

> Od kiedy biegnie siedem dni, jakie ma szef na udostępnienie informacji o warunkach zatrudnienia? Myślałam, że od chwili rozpoczęcia pracy. Koleżanka twierdzi, iż od momentu zawarcia umowy. Czy ma rację?

Tak

Decyduje data zawarcia umowy o pracę. Zwykle zbiega się ona z chwilą podjęcia pracy, ale nie zawsze. Bywa, że strony zawierają umowę wcześniej, a dzień rozpoczęcia pracy wyznaczają np. za dwa tygodnie. Siedmiodniowy termin na przekazanie informacji płynie zatem od momentu zawarcia umowy. Licząc go, sumujemy kolejne dni kalendarzowe, pomijając jednak ten, w którym to nastąpiło. Jeśli więc do podpisania angażu doszło 1 października, szef musi wręczyć podwładnemu informację najpóźniej 8 października. Gdy koniec terminu wyznaczonego na dokonanie pewnej czynności (tu - dostarczenie zatrudnionemu informacji) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

Podstawa prawna: art. 29 § 3 kodeksu pracy, art. 111 i 115 kodeksu cywilnego

Wskazujemy tylko normę

> Czy w informacji podajemy wymiar czasu pracy obowiązujący kogoś w każdym okresie rozliczeniowym w ciągu roku?

Nie

Określamy wyłącznie normy czasu pracy wiążące konkretną osobę: dobową i tygodniową. Dla większości zatrudnionych będą to więc odpowiednio 8 i przeciętnie 40 godzin, a dla niepełnosprawnego w stopniu znacznym bądź umiarkowanym - 7 oraz 35 godzin. Norma dobowa zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej to maksymalnie 7 godzin 35 minut, a tygodniowa średnio 40 godzin. Dla niektórych stanowisk w pewnych działach (np. radiologia, medycyna nuklearna lub sądowa, prosektoria) parametry te są jeszcze niższe - 5 godzin na dobę oraz 26 godzin 15 minut na tydzień. Takie dane w informacji wystarczą. Nie określany zatem wymiaru czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych. Niekiedy byłoby to przecież wręcz niemożliwe.

Podstawa prawna: art. 129 § 1 kodeksu pracy, art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.), art. 32g i nast. ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU nr 91, poz. 408 ze zm.)

> Co wskazujemy w informacji dla niepełnosprawnego w stopniu lekkim? Czy 7 oraz 40 godzin?

Nie

Limity te dotyczą niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Dobowa i tygodniowa normy czasu pracy dla lekko niepełnosprawnych są takie same jak dla reszty zatrudnionych. Wynoszą więc odpowiednio 8 godzin i średnio 40 godzin.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Niepełnoetatowcy i systemy szczególne

> Zatrudniony na pół etatu pracuje codziennie po 4 godziny. Myślę, że jego norma dobowa to 4 godziny, a tygodniowa - 20 godzin. Czy tak to odnotowujemy w informacji o warunkach zatrudnienia?

Nie

Pracującego na pół etatu również obowiązują normy dobowa 8 godzin i tygodniowa 40 godzin. Normy te są bowiem takie same dla zatrudnionych w pełnym i w niepełnym wymiarze czasu pracy. I takie właśnie dane określamy w informacji. Po przekroczeniu tych limitów osoba ta wchodzi w godziny nadliczbowe. Liczby wskazane przez panią wyznaczają natomiast przypisany jej wymiar czasu pracy.

Podstawa prawna: art. 129 § 1 kodeksu pracy

>Firma stosuje równoważny system czasu pracy. Osoby tak zatrudniane pracują w niektóre dni po 12 godzin, a kiedy indziej krócej. W jaki sposób wskazać ich normy dobową i tygodniową w informacji?

System równoważny polega na przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy w niektóre dni do 12 godzin (a nawet 16 czy 24) oraz jego stosownym skróceniu kiedy indziej. W grę wchodzi zatem wydłużenie wymiaru, a nie normy czasu pracy. Wobec tego dobowa norma czasu pracy dla zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy również wynosi 8 godzin, a tygodniowa - przeciętnie 40.

Podstawa prawna: art. 135 i nast. kodeksu pracy