Więcej odpowiedzialności, mniej przywilejów

Posada dyrektora banku wiąże się nie tylko ze stanowiskiem, wynagrodzeniem i przywilejami, ale również ze zwiększonymi obowiązkami. Niekiedy uprawnienia tych pracowników są jednak poważnie ograniczone. Chodzi przede wszystkim o wydłużony czas pracy, skrócony odpoczynek, pracę w godzinach nadliczbowych czy w nocy bez rekompensaty. Dotyczy to jednak tylko takich dyrektorów, którzy są zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy (np. członkowie zarządu czy główny księgowy).

Natomiast dyrektor banku, który nie należy do tej grupy, jako kierownik zachowuje wszystkie uprawnienia gwarantowane przez kodeks pracy dla pracowników. Ma więc prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby rozpoczynającej się od godziny, w której pracownik zaczyna pracę,zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu. Musi on obejmować przy tym 11 godzin odpoczynku dobowego oraz niedzielę, którą liczy się jako kolejne 24 godziny, poczynając od 6.00 w tym dniu, o ile pracodawca nie ustalił innej godziny.

Kierownikom nie wolno pracować w ciągu tygodnia więcej niż przeciętnie 48 godzin, wliczając w to godziny nadliczbowe. To jednak, czy zostanie wynagrodzony dodatkowo za nadgodziny, zależy od tego, czy jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej zakładu (działów, wydziałów, sekcji, filii itd.). Jeśli tak przewiduje statut np. banku, to taki kierownik czy dyrektor nie ma co liczyć na rekompensatę nadgodzin w tygodniu. Gdy jednak przypadają one w niedzielę lub święto, todostanie i wynagrodzenie, i dodatek, jeżeli nie otrzymał w zamian innego dnia wolnego (art. 151§ 2 k.p.). Dodatek należy mu się w wysokości 100 proc. wynagrodzenia (art. 151§ 1 k.p.).

Zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych (w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych) nie można też pozbawić prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wskutek niezależnej od nich wadliwej organizacji pracy są zmuszeni do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2004 r., III PK 22/04).

Wynagrodzenia i świadczenia dla kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych mogą być określone w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub w ich umowach o pracę.