Jak odpowiada pracownik

Gdy pracownik ujawnia poufne informacje, narażając pracodawcę na szkodę bądź ją wyrządzając, albo łamie zakaz konkurencji w trakcie stosunku pracy, szef może wypowiedzieć umowę o pracę lub zwolnić go dyscyplinarnie (gdy zachowanie pracownika można zakwalifikować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych). Ma prawo też pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej, czyli zażądać odszkodowania, jeżeli wskutek jego działań poniósł szkodę (art. 114 i nast. k.p.).

PRZYKŁAD

Pan Tomasz pracował jako metrolog w zakładzie optycznym. Do swojej pracy używał danych dostępnych w wewnętrznej sieci firmy dla wszystkich pracowników na takich samych zasadach. Kiedy firma wprowadziła zakaz ściągania niektórych danych, pan Jan nie przejął się tym i z pełną świadomością ściągał je nadal. Operacja została przerwana przez informatyka, który poinformował o tym szefów firmy.W efekcie pan Jan został dyscyplinarnie zwolniony. Jego sprawa po przejściu kolejnych instancji znalazła finał w Sądzie Najwyższym. Ten uznał, że bezprawne pozyskiwanie informacji objętych tajemnicą pracodawcy przez nieuprawnionego pracownika jest ciężkim naruszeniem obowiązku pracowniczego, polegającego na zachowaniu w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (wyrok SN z 6 czerwca 2000 r., I PKN 697/99).

W stosunku do pracownika, który nie przestrzega obowiązku dochowania tajemnicy, pracodawca może jeszcze wystąpić na drogę cywilną i karną. Pozwala mu na to ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz kodeks cywilny. Do odpowiedzialności cywilnej pracodawca może także pociągnąć byłego pracownika, z którym wiązała go umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a której ten pracownik nie przestrzegał.