Czytelnicy pytają, dF odpowiada

- W naszej firmie jest zwyczaj wywieszania listy pracowników uprawnionych do otrzymania bonów. Czy nie narażamy się w ten sposób na zarzut naruszenia czyichś dóbr osobistych?

Obawa jest jak najbardziej uzasadniona. Publikowanie listy osób uprawnionych do pomocy z zfśs (a zatem wymagających takiej pomocy) narusza przede wszystkim godność tych osób. Tymczasem zgodnie z art. 11kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Zresztą godność jest dobrem chronionym również przez najwyższy akt prawny w Polsce, czyli konstytucję (art. 30).

Zgodnie z art. 24 § 1 kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać nie tylko zaniechania tego działania, ale nawet zadośćuczynienia pieniężnego lub wpłaty na wskazany cel społeczny. Nie jest natomiast naruszeniem dóbr osobistych żądanie od pracowników, by - znając kryteria udzielania pomocy i będąc zainteresowanymi taką pomocą - składali oświadczenia o swojej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.