Udział w firmowym balu

Czy udział w wystawnej świątecznej kolacji czy zabawie karnawałowej organizowanej i opłacanej przez pracodawcę wiąże się z koniecznością rozpoznania u pracownika przychodu do opodatkowania? Przedstawiciele fiskusa są skłonni doszukiwać się podatkowych skutków w wielu nieodpłatnych świadczeniach.

Ale w piśmie z 30 sierpnia 1995 r. (PO 5/1-3157/0650/95) Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że gdy świadczenia nie da się przypisać konkretnemu pracownikowi - a tak jest, jeżeli wydatki nie są imiennie adresowane do podatnika - nie zachodzi potrzeba dzielenia kwoty wydatkowanej na liczbę uczestników i doliczenia do wynagrodzenia pracownika.

Także w piśmie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu (z 22 grudnia 2005 r. ZD/406-52/ PIT/05) czytamy: "W przedstawionym stanie faktycznym impreza integracyjna jest adresowana do szerszego, otwartego grona uczestników, zaś spółka - jako organizator - opłaca koszty imprezy w sposób uniemożliwiający zindywidualizowanie wydatków. W takiej sytuacji po stronie pracownika nie powstaje przychód (...), ponieważ nie istnieje możliwość ustalenia indywidualnego przychodu pojedynczego pracownika. Jednocześnie ustawa (...) nie przewiduje możliwości doliczania do dochodu pracownika wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę przypadających na pracownika, a jedynie faktycznie otrzymanych".

Niektóre organy podatkowe prezentują jednak dość rygorystyczne stanowisko. Przykładowo Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 9 lutego 2006 r. (1471/ DPF/415124/05/ML) stwierdził, że "na ogół jest możliwe ustalenie wartości faktycznie otrzymanych przez danego pracownika świadczeń, ponieważ w przypadku organizowania imprezy dla pracowników przez pracodawcę nie ma przeszkód w ustaleniu, dla kogo impreza jest organizowana i kto faktycznie brał w niej udział. Wyjątkiem może być wyłącznie sytuacja, w której organizowana jest impreza o charakterze otwartym, a wysokość kosztów ponoszonych przez pracodawcę jest ustalana w sposób zryczałtowany i niezależny od ilości osób uczestniczących. Wyłącznie w takiej sytuacji, z uwagi na brak możliwości stwierdzenia, czy dane osoby otrzymały świadczenia, nie występuje podstawa do uwzględnienia ich wartości w przychodach pracownika".