Inwestycja w obcym środku trwałym

Wziąłem maszynę w leasing operacyjny. Przed oddaniem jej do użytku muszę ponieść dodatkowe koszty - przeprowadzić dodatkowe prace (fundament, instalacje elektryczne). Jak rozliczyć te wydatki?

Według Izby Skarbowej w Gdańsku ( BI/423-0086/05) takie nakłady są inwestycją w obcym środku trwałym (maszyna jest środkiem trwałym u leasingodawcy). Nie mogą więc być bezpośrednio zaliczone do kosztów podatkowych.

Przyjęta do używania inwestycja w obcym środku trwałym podlega amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu używania. Jej wartość początkową ustala się, stosując odpowiednio przepisy dotyczące ustalania kosztów wytworzenia własnych środków trwałych

Za taki koszt uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Użycie przez ustawodawcę zwrotu "i inne koszty" oznacza - zdaniem izby - że katalog wydatków poniesionych w bezpośrednim związku z wytworzeniem środka trwałego i powiększających jego wartość początkową jest otwarty, tak więc mogą wystąpić również inne, niewymienione wprost w przepisie koszty, które będą miały wpływ na wartość początkową danego środka, jeżeli koszty te będą związane z wytworzeniem środka trwałego.

Za taki koszt izba uznała opłaty z tytułu umowy leasingu ponoszone do dnia przekazania maszyny do używania. Takie raty leasingowe zwiększają więc wartość inwestycji w obcym środku trwałym i stanowią koszt poprzez odpisy amortyzacyjne.