Jak często odnajdują się zaginieni

To pierwszy w historii polskiej policji przypadek zaginięcia funkcjonariuszy. W poprzednim roku w całym kraju zaginęło 14 210 osób, w tym ok. 4 tys. dzieci. Według policji z roku na rok liczba osób zaginionych spada. Statystyki mówią, że zdecydowana większość zaginionych, 83 procent, odnajduje się przed upływem dwóch tygodni. Po upływie tego czasu znajduje się ponad 90 procent osób. W około 4 procentach nie ma szansy na odnalezienie zaginionych żywych. Wiele przypadków nigdy nie zostaje wyjaśnionych. Niektórzy z odnalezionych nie chcą wracać do domów.

Jeśli są pełnoletni, mogą w dowolnym miejscu kraju złożyć na komisariacie oświadczenie, że nie chcą być poszukiwani.

Młodych ludzi przyciągają duże miasta, jak Warszawa, Wrocław, Kraków. Sporo osób wyjeżdża ostatnio za granicę do pracy i tam słuch po nich ginie. Ostatnio w mediach głośne były przypadki zaginięć osób, które wyjechały do pracy we Włoszech i Hiszpanii.

Poza policją poszukiwaniem zaginionych zajmuje się Fundacja Itaka, tel. 0 801 24 70 70. Policja cały czas prosi o kontakt osoby które widziały zaginionych lub ich radiowóz o numerze WJ 09398. Świadkowie mogą dzwonić pod numer 112 i 997 lub do najbliższej jednostki policji.