REGULAMIN ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH (ZFŚS)
I. Podstawa prawna wydania regulaminu

1. Art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.)

2. Art. 27 i art. 30 ustawy z23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.)

II. Postanowienia ogólne

§ 1

1. Podstawę prawną gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych stanowią przepisy ustawy o zfśs oraz niniejszy regulamin, w tym zatwierdzony coroczny plan wydatków z funduszu (plan rzeczowo-finansowy).

2. Administratorem zfśs, zapewniającym obsługę funduszu oraz odpowiedzialnym za realizację ustawy ozfśs i regulaminu, jest pracodawca (w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy) lub osoba (organ) upoważniona do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy (kierownik kadr, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi itp.). § 2

1. Regulamin i projekt jego zmiany, coroczny preliminarz wydatków z funduszu oraz projekt jego zmiany wymagają uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielem pracowników wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów - jeżeli u danego pracodawcy pracownicy nie są zrzeszeni w związki zawodowe.

2. W celu usprawnienia ustawowej formuły współstanowienia w zakresie zfśs pracodawca i zakładowe organizacje związkowe mogą powołać -w drodze i na zasadach porozumienia -wspólną reprezentację (roboczy zespół socjalny). Gdy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych stosuje się odpowiednio.

3. Wyjaśnianie postanowień regulaminu oraz rocznego preliminarza wydatków należy do wspólnych kompetencji pracodawcy oraz zakładowych organizacji związkowych (a w razie ich braku - reprezentanta pracowników).

§ 3

1. Wnioski dotyczące przyznania świadczeń socjalnych, przewidzianych w regulaminie, należy składać w wydziale socjalnym lub innym, właściwym do załatwiania spraw pracowniczych.

2. Treść regulaminu funduszu jest ogólnie dostępna i podawana do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy (tablica ogłoszeń, intranet). Regulamin jest wydawany na każde żądanie osoby uprawnionej.

§ 4

1. W razie odmowy przyznania świadczenia osoba zainteresowana ma prawo odwołać się do pracodawcy. Rozpatrzenie odwołania następuje niezwłocznie. Ponowna negatywna decyzja pracodawcy i zakładowych organizacji związkowych jest ostateczna.

2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy.

III. Przeznaczenie funduszu

§ 5

Środki zfss przeznacza się na finansowanie:

1. Wypoczynku w formie:

a) zorganizowanych wczasów, kolonii dla dzieci i obozów dla młodzieży, realizowanych wyłącznie na terenie Polski;

b) dopłat do krajowego wypoczynku organizowanego przez pracowników i inne osoby uprawnione -we własnym zakresie, tzw. wczasy pod gruszą, za okres nie krótszy niż 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku w rozumieniu art. 162 kodeksu pracy.

2. Działalności kulturalno-oświatowej, sportowej i turystycznej w formie:

a) dopłat do ceny biletów: do kina, teatru, na występy estradowe, koncerty, wystawy, imprezy sportowe i rekreacyjne oraz na basen i do siłowni;

Udostępnianie tych usług odbywa się odpłatnie z zastosowaniem kryteriów dochodowych.

b) dopłat do krajowych wycieczek turystyczno-krajoznawczych - według zasad określonych dla odpłatności za wczasy zorganizowane.

3. Pomocy materialnej w formie rzeczowej i finansowej (zapomogi) dla osób dotkniętych wypadkami losowymi lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej - przyznawanej jednorazowo lub okresowo, w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych funduszu. Pomoc rzeczowa może być udzielona w formie zakupu: lekarstw, artykułów żywnościowych, niektórych niezbędnych sprzętów domowych, podręczników szkolnych dla dzieci, odzieży; może być realizowana także w formie zakupu bonów towarowych.

4. Udzielanie pomocy mieszkaniowej w formie pożyczek na:

a) uzupełnienie własnego wkładu budowlanego na mieszkanie spółdzielcze przydzielane na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub w TBS;

b) pokrycie kosztów wykupu lokalu na własność;

c) uzupełnienie wkładu własnego na budowę domu jednorodzinnego bądź lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość;

d) przystosowanie mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych;

e) adaptację pomieszczeń (np. strych, suszarnia) na cele mieszkalne;

f) remonty i modernizacje mieszkań i domów jednorodzinnych.

5. Okresową, bezzwrotną pomoc finansową na zmniejszenie miesięcznych wydatków mieszkaniowych, przyznawaną w indywidualnych przypadkach utrzymującej się dłuższy czas i udokumentowanej, trudnej sytuacji dochodowej osoby uprawnionej.

V. Osoby uprawnione do korzystania z funduszu

§ 7

1. Z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą korzystać:

a) pracownicy zatrudnieni na podstawie: umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy, na zastępstwo, na podstawie powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę -w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych, pracownicy młodociani, osoby, z którymi pracodawca zawarł umowę o wykonywanie pracy nakładczej, osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, wykonujący pracę nieprzerwanie co najmniej 30 dni w miesiącu.

2. Ze świadczeń socjalnych mogą korzystać także członkowie rodzin pracowników, w tym współmałżonkowie oraz dzieci.

3. Emeryci i renciści - byli pracownicy, dla których pracodawca był ostatnio zatrudniającym przed uzyskaniem przez nich statusu emeryta lub rencisty oraz członkowie ich rodzin.

4. Osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania z funduszu (np. członkowie rodziny po zmarłym pracowniku lub emerycie czy renciście, jeżeli osoby te były na utrzymaniu zmarłych, dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, objętych opieką pracodawcy, emeryci i renciści ze zlikwidowanych zakładów, dzieci z terenów dotkniętych przez powódź, konkubenci, byli pracownicy pobierający świadczenie przedemerytalne itp).

5. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 2 i 3, uważa się:

a) pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej - do lat 18, a jeżeli kształcą się w szkole - do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat, osoby niepełnosprawne - bez względu na wiek,

b) współmałżonkowie,

c) w szczególnie uzasadnionych przypadkach - rodzice prowadzący z pracownikiem wspólne gospodarstwo domowe.

§ 8

Świadczenia socjalne w pierwszej kolejności przysługują osobom uprawnionym:

a) o niskim dochodzie na osobę w rodzinie,

b) wychowującym samotnie dzieci, wykazującym niski dochód na osobę w rodzinie,

c) posiadającym rodziny wielodzietne o niskim dochodzie na osobę w rodzinie,

d) mającym dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalnej, kosztownej opieki i leczenia, oraz wychowującym dzieci częściowo lub całkowicie osierocone - o niskim dochodzie na osobę w rodzinie.

VI. Tryb i zasady ubiegania się oświadczenia socjalne

§ 9

1. Dopłata do wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów lub we własnym zakresie przysługuje jeden raz wdanym roku kalendarzowym.

2. Z dofinansowania letniego lub zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży rodzice mogą korzystać corocznie.

3. Osoby ubiegające się o dopłatę do wypoczynku składają wnioski do 31 marca danego roku kalendarzowego lub w innym terminie podanym do powszechnej wiadomości. Wnioski o dopłaty do skierowań wczasowych lub dofinansowanie wypoczynku indywidualnie organizowanego przez osoby uprawnione powinny być zgodne z planem urlopów ustalonym na dany rok kalendarzowy w zakładzie.

4. Dopłata z funduszu do skierowań wczasowych i kolonijnych lub innych świadczeń socjalnych zakupionych u innych organizatorów będzie rozpatrywana po wcześniejszym powiadomieniu pracodawcy o takim zamiarze.

5. Zapomogi rzeczowe lub finansowe mogą być przyznawane na wniosek zainteresowanych osób uprawnionych. W indywidualnych przypadkach z wnioskiem o przyznanie zapomogi osobie uprawnionej może wystąpić także z własnej inicjatywy pracodawca, grupa pracowników lub zakładowa organizacja związkowa, z tym że osoba, której wniosek będzie dotyczyć, jest obowiązana wypełnić odpowiedni wniosek i potwierdzić odbiór przyznanego świadczenia. W wyjątkowych, niezależnych od niej sytuacjach odbioru świadczenia może dokonać inna, upełnomocniona przez nią osoba.

VII. Uznaniowy charakter świadczeń socjalnych

§ 10

1. Decyzja o przyznaniu i wysokości dopłat z funduszu do wszystkich rodzajów usług i świadczeń socjalnych dla osób uprawnionych jest uzależniona od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a w wypadku pomocy mieszkaniowej -również od ich aktualnej sytuacji mieszkaniowej.

2. Podstawę do ustalenia ulgowych usług (z dopłatą z funduszu) stanowi dochód przypadający na osobę w rodzinie, wykazany w oświadczeniu pracownika.

3. Pracownik ma obowiązek wykazać w oświadczeniu faktyczną wysokość wszystkich dochodów uzyskiwanych przez wspólnie zamieszkujące i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe osoby.Średnią oblicza się z sumy dochodów rodziny z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o świadczenie, podzielonej przez trzy i podzielonej przez liczbę członków rodziny pracownika pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W razie powzięcia wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych w oświadczeniu osoba uprawniona może być poproszona o dostarczenie dokumentów potwierdzających podane informacje.

4. Pracownik ubiegający się o pełnopłatną usługę (bez dopłaty z funduszu) nie ma obowiązku wykazywania dochodu.

5. Tabele odpłatności za wczasy zorganizowane, kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży, dofinansowania wypoczynku organizowanego przez osoby uprawnione we własnym zakresie będą ustalane corocznie w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi w formie załącznika do regulaminu.

6. Współmałżonkowie zatrudnieni u tego samego pracodawcy korzystają z dopłat do wypoczynku dla dzieci i młodzieży tylko z tytułu zatrudnienia jednego z nich.

POMOC NA CELE MIESZKANIOWE

VIII. Zasady udzielania pomocy w formie pożyczek

§ 11

1. Pożyczka na remont mieszkania może być udzielona raz na dwa lata, pod warunkiem całkowitej spłaty uprzednio zaciągniętej pożyczki na ten cel.

2. W wypadku zatrudnienia udanego pracodawcy współmałżonków zamieszkujących w tym samym lokalu i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe pożyczka na remont może być przyznana tylko jednemu z nich.

3. Zasada określona w ust. 2 będzie stosowana także do pożyczki na budowę domu jednorodzinnego.

4. Wysokość pożyczek oraz ich oprocentowanie jest ustalane corocznie w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi - w zależności od ilości środków funduszu przeznaczonych w danym roku na ten cel.

5. Zaciągnięcie pożyczki wymaga poręczenia co najmniej dwóch osób - pracowników pożyczkodawcy.

6. Osoba ubiegająca się o pomoc na cele mieszkaniowe składa odpowiedni wniosek uzupełniony o:

a) kopię dokumentu stwierdzającego tytuł prawny do zajmowanego lokalu lub domu (własność, najem, użyczenie) przy ubieganiu się o pożyczkę na remont,

b) kopie pozwolenia na budowę oraz kosztorysu przy ubieganiu się o pożyczkę na budowę domu,

c) zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej lub TBS o przydziale lokalu przy ubieganiu się o pożyczkę na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub wkładu budowlanego,

d) umowę kupna lokalu mieszkalnego zawartą z deweloperem.

IX. Spłata pożyczek

§ 12

1. W odniesieniu do pożyczki na remont okres spłaty ustala się na dwa lata, z możliwością wcześniejszej spłaty.

2. Na pozostałe rodzaje pożyczek mieszkaniowych okres spłaty ustala się maksymalnie do czterech lat, z możliwością krótszego okresu spłaty, określonego w indywidualnie zawieranych umowach.

3. Ustalone w umowie wysokości rat pożyczki będą regulowane z bieżącego wynagrodzenia za pracę pożyczkobiorcy, łącznie z otrzymywanymi nagrodami, premiami, zasiłkiem chorobowym, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 91 kodeksu pracy.

4. Spłata ustalonych rat pożyczki następuje od następnego miesiąca po podpisaniu umowy.

5. W razie rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika niespłacona część pożyczki podlega natychmiastowej spłacie. Zasada ta nie dotyczy pracowników przechodzących na emeryturę lub rentę bądź przechodzących do innej jednostki w strukturze organizacyjnej pracodawcy.

X. Warunki zawieszenia i umorzenia pożyczek

§ 13

1. W wypadkach losowych, takich jak zalanie mieszkania, pożar i kradzież oraz bezrobocie współmałżonka, powodujących utratę zdolności obsługi spłaty pożyczki, pożyczkobiorca może ubiegać się o:

a) zawieszenie spłaty pożyczki na rok przy pożyczce na remont mieszkania,

b) częściowe lub całkowite umorzenie pożyczki zaciągniętej na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego (budowlanego), remont.

2. Niespłacona pożyczka lub jej część może być umorzona także w razie śmierci pożyczkobiorcy.

3. Wniosek o zawieszenie lub umorzenie niespłaconej części pożyczki powinien być uzupełniony o dokumenty potwierdzające zaistniały wypadek losowy (np. zaświadczenie z policji lub administracji spółdzielni).

4. Decyzję o zawieszeniu lub umorzeniu pożyczki podejmuje pracodawca w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (z przedstawicielem załogi).

§ 14

Regulamin wchodzi w życie po podpisaniu przez strony i ogłoszeniu przez pracodawcę.

(podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej) (podpisy uprawnionych przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych lub przedstawiciela załogi) )