Orzeczenia z ostatniej chwili - Jeżeli jedyną pewną datą doręczenia decyzji jest data widniejąca na zwrotnym poświadczeniu odbioru podpisanym przez pracownika podatnika, to data ta wyznacza rozpoczęcie biegu terminu do wniesienia odwołania - orzekł WSA w Gdańsku 10 listopada br. (I SA/Gd 804/05).

- Opinie kwalifikacyjne organów statystyki publicznej nie mają charakteru decyzji administracyjnej ani innych aktów czy czynności z zakresu administracji publicznej podlegających kontroli sądowej. Są to tylko akty wiedzy podlegające - jako dowody - swobodnej ocenie organów podatkowych i sądów administracyjnych - wynika z uchwały siedmiu sędziów NSA z 20 listopada br. (II FPS 3/06).

- Odmowa udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z toczącym się postępowaniem kontrolnym, wszczętym po złożeniu wniosku o taką interpretację przez podatnika, jest naruszeniem zasady prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Tak orzekł WSA w Lublinie 10 listopada br. (I SA/Lu 413/06).

- Organ celny i podatkowy ma pełne prawo przeprowadzić kontrolę i wydać decyzję określającą prawidłową wysokość należnego podatku. Musi jednak zachować rygory postępowania. W razie braku prawomocnej decyzji organu celnego o VAT granicznym należy orzec nieważność skarżonej decyzji organu podatkowego, gdyż jest ona wydana bez podstawy - wynika z orzeczenia WSAw Łodzi z 15 listopada br. (I SA/Łd 362/06).

- Aby możliwe było odliczenie podatku naliczonego, należałoby wykazać, że paliwo zostało skarżącym sprzedane przez podmioty figurujące na fakturze zakupu jako sprzedawcy. Przepisy rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT opierają się na przesłankach obiektywnych i dobra wiara kupującego nie ma tu wpływu na jego sytuację prawno-podatkową - wynika z orzeczenia WSA w Łodzi z 15 listopada br. (I SA/Łd 583/06).

- Jeżeli są podstawy do weryfikacji należności podatkowych i upłynęły trzy lata od dnia przyjęcia zgłoszenia celnego, to organ celny jest uprawniony tylko do zmiany wartości celnej. Nie może dokonywać żadnych innych zmian - orzekł NSA10 listopada br. (I FSK 181/06).

- Pojedyncze zeznanie świadka, niepotwierdzające w sposób jednoznaczny przypuszczeń organu, nie może być wystarczającym dowodem dla oszacowania przychodu i wymierzenia VAT - wynika z orzeczenia WSA w Łodzi z 10 listopada br. (I SA/Łd 1600/06).

- Wobec braku umowy pisemnej, wskazującej jednoznacznie na zakres świadczonych usług, organ podatkowy obowiązany jest przesłuchać każdą ze stron umowy w celu zgromadzenia pełnego materiału dowodowego oraz ustalenia rzeczywistego charakteru świadczonych usług - orzekł WSAw Gdańsku 14 listopada br. (I SA/Gd 721/06).

- Wydanie wyroku mimo zgłoszenia sądowi przez doradcę podatkowego kolizji terminów rozpraw (we wniosku o odroczenie rozprawy) skutkuje nieważnością postępowania. Ustawa o doradztwie podatkowym nie przewiduje bowiem możliwości skorzystania z instytucji substytucji. Nieobecność pełnomocnika mogła mieć istotny wpływ na wynik sprawy i zgodnie z art. 183 § 2 ust. 5 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi pozbawiła stronę możności obrony swych praw - orzekł NSA23 listopada br. (I FSK 148/06).