Jak liczyliśmy opłacalność

Wszystkie inwestycje rozpoczęliśmy 30 maja 2006 r., a efekty podsumowaliśmy 30 listopada tego roku.

OBLIGACJE SKARBOWE

Na wykresie przedstawiamy wyniki najlepszych inwestycji w różne serie obligacji skarbowych. W obliczeniach uwzględniliśmy wszystkie należne odsetki i prowizje maklerskie. Inwestowaliśmy w obligacje dostępne na giełdzie: trzyletnie ( TZ), dziesięcioletnie o zmiennym oprocentowaniu ( DZ), dziesięcioletnie o stałym oprocentowaniu ( DS), pięcioletnie o stałym oprocentowaniu (PS, SP) oraz dwudziestoletnie ( WS). Cyfry występujące po literach oznaczających obligacje wskazują na miesiąc i rok wykupu papieru (określeń tych użyliśmy na wykresie).

AKCJE

Wyliczyliśmy zyski z inwestycji w akcje 20 spółek, które były największe na warszawskiej giełdzie sześć miesięcy temu. Założyliśmy, że kupując i sprzedając akcje, płacimy prowizję maklerską w wysokości 1 proc. wartości transakcji.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Jednostki funduszy kupowaliśmy po maksymalnej cenie zakupu z danego dnia. Efekty podliczyliśmy według wartości aktywów netto funduszu przypadających na jednostkę.

DEPOZYTY BANKOWE

W końcu maja założyliśmy sześciomiesięczną lokatę złotową w PKO BP. Dolary i euro kupowaliśmy oraz sprzedawaliśmy w kantorach po średnim kursie. Ulokowaliśmy je na sześć miesięcy w PKO BP.