Od Młodzieży Akademickiej się zaczęło

Korzenie wszechpolaków sięgają 1922 r. Wtedy Narodowy Związek Młodzieży Akademickiej powołał Młodzież Wszechpolską Związek Akademicki. W II Rzeczypospolitej związek ten był największą organizacją akademicką. Wszechpolacy za swoich przewodników uznają przywódców ruchu narodowego - Romana Dmowskiego i Zygmunta Balickiego. Ten pierwszy był prezesem honorowym organizacji. W okresie międzywojennym MW opowiadała się za bojkotem ekonomicznym Żydów i ograniczeniem ich dostępu do studiów ( numerus clausus).

W czasie drugiej wojny światowej jej członkowie walczyli w szeregach AK i NSZ. Po wojnie władze komunistyczne rozbiły i zdelegalizowały MW. Wówczas do najbardziej znanych działaczy należał m.in. Wiesław Chrzanowski czy Jan Matłachowski. Ponownie do życia powołał wszechpolaków Roman Giertych w 1989 r. Był ich prezesem do 1994 r.

Statut MW definiuje ją jako organizację społeczną o charakterze ideowo-wychowawczym skupiającą młodzież licealną i akademicką. Od pięciu lat MW jest traktowana jako młodzieżowe zaplecze LPR. Po wyborach do Sejmu w 2005 r. kilku wszechpolaków objęło stanowiska ministrów i podsekretarzy. Obecnie prezesem MW jest poseł LPR Krzysztof Bosak.