Wskazówki dla kursantów

Szacuje się, że dzięki umowom, które PARP podpisała do końca pierwszego kwartału 2006 r., z taniej nauki skorzysta 255 tys. osób, w tym 163 tys. to pracownicy ponad 70 tys. małych i średnich przedsiębiorstw.

·Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących liczby dofinansowanych szkoleń, w których mogą uczestniczyć pracownicy jednej firmy. Na jednego przedsiębiorcę lub oddelegowanych przez niego pracowników (na szkolenie albo studia podyplomowe) przypada maksymalnie 1 mln euro pomocy finansowej w ramach jednej umowy.

·Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, podobnie jak inni przedsiębiorcy, może zapłacić gotówką za naukę albo w postaci udokumentowanych wydatków z tytułu wynagrodzenia za faktyczny czas uczestnictwa w zajęciach. Wynagrodzenie szacuje się według składek wpłacanych do ZUS (na podstawie ZUS DRA). Jest to 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

·Przez 10 lat firmy muszą przechowywać dokumenty dotyczące udzielonej im pomocy publicznej. W tym okresie przedsiębiorcy są także zobowiązani informować o uzyskanej pomocy lub udostępniać odpowiednie dokumenty na wniosek organów kontrolnych.