Trochę o firmie i finansach

Biznesplan można podzielić na dwie części: biznesową (dotyczącą strategii biznesowej) i finansową (dotyczącą finansowania). Część biznesowa, jeśli dotyczy każdego rodzaju finansowania, będzie jednakowa (sposób produkcji i sprzedaży nie zależy od tego, jak finansujemy inwestycję), natomiast - w zależności od adresata - rożna będzie część finansowa.

Jeśli staramy się o kredyt i wysyłamy biznesplan do banku, musimy napisać, w jakiej wysokości i przez jaki okres będziemy spłacać raty kredytu. Z kolei inwestujący w kapitał własny naszej spółki będzie zwracał uwagę na stopę zwrotu z planowanych nakładów i ścieżkę wyjścia ze spółki, np. odkupienie akcji przez innych udziałowców, wyjście przez giełdę czy też sprzedaż firmy inwestorowi branżowemu. Ze wskaźników, które warto zamieścić, gdy staramy się o kredyt bankowy, jest EBIT/odsetki roczne. Natomiast w biznesplanie dla funduszy venture capital trzeba uwzględnić wewnętrzną stopę zwrotu z inwestycji określającą, jaki jest planowany zwrot z obecnej inwestycji w wypadku założonego sposobu wyjścia z niej.

Kierując swój biznesplan do potencjalnych inwestorów, trzeba też podać prognozę wyników. Jednak nie mogą to być dane oparte wyłącznie na przypuszczeniach autorów biznesplanu. Trzeba opisać założenia, które przyjęto przy określaniu tych prognoz, na przykład wyjaśnić, dlaczego spodziewamy się takiej, a nie innej stopy wzrostu rynku. Chodzi o to, aby czytający sam mógł wyrobić sobie opinię, czy te prognozy są wiarygodne. Dobry biznesplan zawiera też analizę wrażliwości, która pokazuje, jak zmienią się wskaźniki rentowności, jeśli sytuacja rynkowa będzie inna od założonej w prognozie, np. gdy wzrosną koszty.

Ważne, by biznesplan był zrozumiały także dla osoby, która nie jest ekspertem w danej dziedzinie - nie należy więc używać branżowego żargonu.

Jeśli korzystamy z usług firmy doradczej, powinniśmy ściśle z nią współpracować. Dobrze, jeśli doradca zna daną branżę i wie, w jaki sposób biznesplany są oceniane przez dane instytucje, np. banki.

Natomiast przy wnioskowaniu o pomoc unijną bardzo ważne jest wskazanie na innowacyjność firmy. Dofinansowywane są bowiem nie tylko te najbardziej zyskowne, ale takie, które przede wszystkim zapewnią rozwój gospodarki.