Osiem wieków historii

> Dobiegają właśnie końca obchody wielkiego jubileuszu - 800-lecia Drezna. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi bowiem z 1206 roku. Z okazji rocznicy już przed kilkoma laty rozpoczęto prace przywracające miastu dawny blask. Drezno, zwane Florencją nad Łabą, było w XVIII wieku jednym z najładniejszych miast Europy. 800 lat władali nim Wettynowie. Dwaj z nich, elektorzy sascy August II Mocny i August III, zostali królami Polski. Obaj byli mecenasami sztuki. Na swoim dworze zatrudniali malarzy, architektów, rzemieślników, muzyków. Kolekcjonowali obrazy, zbroje, porcelanę i przedmioty codziennego użytku z najlepszych warsztatów. Okres ich panowania w Dreźnie to czasy najwspanialszego rozkwitu miasta, w Polsce - upadku gospodarczego ipolitycznego poprzedzającego rozbiory.

> W Dreźnie chronili się polscy emigranci po upadku powstania listopadowego. Tu Adam Mickiewicz napisał III część "Dziadów". Przez wiele lat mieszkał tu i tworzył Józef Ignacy Kraszewski, który ma w mieście muzeum.

> W lutym 1945 roku, w ramach łamania oporu Niemiec, alianci zburzyli Drezno podczas dywanowego nalotu. Zginęło wówczas według różnych szacunków od 35 do 100 tysięcy mieszkańców. Choć Drezno leży niewiele ponad 100 kilometrów od granicy z Polską, Polacy nie są w nim częstymi gośćmi. - Niemcy są nadal za drogie dla Polaków jako miejsce turystycznych wypraw - przypuszcza Nicole Fischer z Deutsche Zentrale für Tourismus.