¦ Polska jest czwartym krajem członkowskim UE - po Austrii, Grecji i Łotwie - który oficjalnie przesłał do Komisji Europejskiej projekt narodowych strategicznych ram odniesienia na lata 2007 - 2013. NSRO to podstawowy dokument przygotowywany przez każdy kraj członkowski UE, określający krajowe priorytety, na które będą przeznaczone unijne fundusze i środki krajowe w latach 2007 - 2013. Przekazanie NSRO do Komisji Europejskiej umożliwia przedłożenie jej przyjętych przez polski rząd programów operacyjnych i rozpoczęcie ich negocjowania. Do Komisji trafiły trzy polskie programy operacyjne: "Infrastruktura i środowisko", "Kapitał ludzki" oraz "Pomoc techniczna".

Głównym celem NSRO dla Polski jest tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej.

Polski plan zakłada także wykorzystanie środków unijnych do poprawy funkcjonowania instytucji publicznych oraz rozbudowy mechanizmów partnerstwa, budowy i modernizacji infrastruktury technicznej i społecznej, mającej podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski, podniesienia konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, wzrostu konkurencyjności polskich regionów, wyrównywania szans rozwojowych i wspomagania zmian strukturalnych na obszarach wiejskich.

Na realizację NSRO w latach 2007 - 2013 zostanie przeznaczonych ok. 85,6 mld euro. W tej kwocie 67,3 mld euro będzie pochodziło z budżetu UE, 11,86 mld euro - z krajowych środków publicznych (w tym ok. 5,93 mld euro z budżetu państwa), a ok. 6,4 mld euro to szacowany wkład podmiotów prywatnych.