Czytelnicy pytają, DF odpowiada

- Pracownicy skończył się urlop macierzyński 18 grudnia br. Do pracy powinna wrócić 19 grudnia. Czy biorąc jeden dzień urlopu wypoczynkowego, przerwie urlop macierzyński i skorzysta z jego wydłużenia?
Nie ma takiej możliwości. Nie da rady przerwać urlopu macierzyńskiego i przejść np. na urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem sytuacji przewidzianej w art. 181 k.p., czyli wtedy, gdy dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pechowo tej pracownicy urlop macierzyński skończył się 18 grudnia i nie uzyska ona już jego ustawowego przedłużenia. Gdyby nawet wystąpiła o urlop wypoczynkowy do pracodawcy, to nic by tu nie pomogło. Przypadał bowiem już następnego dnia, kiedy weszły w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy.

-W listopadzie 2002 r. zaopiekowałam się 2-letnim chłopcem w ramach rodziny zastępczej. Nie wzięłam wówczas urlopu macierzyńskiego. Czy teraz mogę z niego skorzystać?
Nie. Uprawnienia rodzin zastępczych ocenia się na dzień przyjęcia obcego dziecka na wychowanie. Korzystniejsze zasady obejmują rodziny, które przyjęły dziecko po wejściu w życie zmienionego kodeksu pracy. A urlopy na warunkach macierzyńskiego wolno brać do chwili osiągnięcia przez dziecko roku. Tymczasem pracownica przygarnęła chłopca 4 lata temu, w ogóle ten urlop jej się wtedy nie należał. Nie nabędzie go również po zmianie przepisów.

-Wręczyłam niedawno 2-tygodniowe wypowiedzenie, z powodu likwidacji firmy, pracownicy zatrudnionej na czas określony, będącej na urlopie macierzyńskim z racji urodzenia bliźniaków (poród w październiku). Wymówienie upłynęło 9 grudnia. Po tym dniu pracownica zaczęła dostawać zasiłek macierzyński z ZUS. Jak długo będzie mogła go pobierać?
Przez 28 tygodni, czyli na nowych zasadach (a nie przez 26 tygodni, jak wcześniej). A to dlatego, że będzie pobierać zasiłek w dniu wejścia w życie nowelizacji. Skorzysta zatem ze zmienionych przepisów.