Pracodawco, pamiętaj!

Jeżeli w 2006 r. tworzyłeś zfśs, to do końca grudnia br. musisz rozliczyć odpis podstawowy na fundusz i środki pieniężne z tego tytułu przekazane na rachunek bankowy zfśs, według faktycznego średniorocznego stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty. Wynika to z zasady, że odpis na zfśs nalicza się na podstawie przeciętnej planowanej na początku roku liczby zatrudnionych w zakładzie pracy. Natomiast do końca roku trzeba tę liczbę skorygować do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie (zgodnie z § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 14 marca 1994 r., DzU z 1994 r. nr 43, poz. 168 ze zm.).

Najwyższy czas zastanowić się, czy w 2007 r. będziesz tworzyć zfśs. Zasady są takie:

¦ Pracodawca, który na 1 stycznia 2007 r. będzie zatrudniać co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, musi - zgodnie z ustawą - tworzyć fundusz socjalny (nie ma możliwości wypłaty świadczeń urlopowych). Może jednak zrezygnować z tworzenia zfśs, jeżeli postanowienie o tym, że fundusz nie będzie tworzony, zostanie zawarte w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli pracownicy nie są objęci takim układem, to postanowienie o nietworzeniu funduszu musi zawierać regulamin wynagradzania. Decyzję o nietworzeniu zfśs trzeba uzgodnić z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej nie ma - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

¦ Pracodawca spoza sfery budżetowej, mający na 1 stycznia 2007 r. w sumie mniej niż 20 pełnych etatów, ale co najmniej 20 osób, może utworzyć zfśs do wysokości i na zasadach określonych w ustawie o zfśs lub zdecydować o wypłacaniu jednorazowych świadczeń urlopowych. Może też nie wypłacać świadczeń urlopowych i nie tworzyć zfśs, ale to wymaga zmiany układu zbiorowego pracy, a gdy go nie ma - zmiany regulaminu wynagradzania.

¦ Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników (osób), a więc taki, który, zgodnie z kodeksem pracy, nie musi mieć regulaminu wynagradzania, musi do 31 stycznia 2007 r. przekazać pracownikom swoją decyzję o niewypłacaniu świadczeń urlopowych i nietworzeniu zfśs. Musi to zrobić w sposób przyjęty w zakładzie. Jeśli zapomni to zrobić, będzie musiał wypłacić co najmniej świadczenie urlopowe.

¦ Pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjnoprawnych jednostek sektora finansów publicznych tworzą zfśs bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.