Na czym polega losowanie

· Aby uniknąć udziału w losowaniu organizowanym przez ZUS, należy przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego do 10 stycznia lub 10 lipca. Przed tymi datami ZUS wysyła informację do każdego, kto nie wybrał OFE, choć powinien. Wzywa go do zawarcia umowy z jednym z funduszy. Jeśli jednak z jakichś powodów dana osoba nie wybierze funduszu, ZUS zrobi to za nią w drodze komputerowego losowania. Odbywa się ono dwa razy do roku, w ostatnim dniu roboczym lipca i stycznia.

· W losowaniu biorą udział jedynie te fundusze, które spełniają łącznie dwa warunki:

> mają nie większy niż 10-proc. udział w rynku, mierzony wysokością zarządzanych środków (ta zasada wyklucza trzy największe OFE: CU, ING NN oraz PZU Złotą Jesień),

> osiągnęły wyższą stopę zwrotu niż średnia ważona stopa, publikowana przez KNF, z dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych (początek kwietnia i października).

· W losowaniu w końcu stycznia 2007 r. weźmie udział sześć funduszy: AIG, Dom, Generali, Polsat, Pocztylion oraz Pekao.

· Losowanie obejmie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., podlegające ubezpieczeniu społecznemu, które otrzymały wezwanie z ZUS. Nie dotyczy to studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

· Fundusze emerytalne mają charakter otwarty, co oznacza, że każdy uprawniony może dowolnie wybrać fundusz, a ten nie może odmówić członkostwa.