Podstawowe informacje

¦Leasing jest formą finansowania inwestycji, która umożliwia inwestorowi dostęp do środków trwałych bez konieczności ich zakupu, a więc przy ograniczonym zaangażowaniu środków własnych. Jedna strona - finansujący, czyli leasingodawca - oddaje w posiadanie na pewien czas drugiej stronie - korzystającemu - rzeczy za określoną opłatą (raty leasingowe) i na określonych zasadach. Umowa leasingu jest w konstrukcji podobna do umowy dzierżawy. Zawiera się ją najczęściej na okres od jednego roku do pięciu lat. Dłuższe umowy dotyczą z reguły finansowania nieruchomości.

¦Leasing można podzielić między innymi na leasing operacyjny oraz finansowy, inaczej kapitałowy. W Polsce większość zawieranych umów to leasing operacyjny. Polega on zwykle na krótkotrwałym przekazaniu w użytkowanie przedmiotu. Leasing finansowy występuje natomiast w razie długoterminowego użytkowania majątku. Charakteryzuje się m.in. brakiem możliwości rozwiązania umowy i jest bezpośrednią alternatywą dla kredytu bankowego. W tej formie finansowane są zazwyczaj duże urządzenia, linie technologiczne, przedmioty o długim okresie amortyzacji.

¦Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać środki do dyspozycji kredytobiorcy - na czas oznaczony w umowie - z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z tych pieniędzy na warunkach określonych w umowie, do zwrotu pożyczonych i wykorzystanych środków wraz z odsetkami w oznaczonych terminach oraz do zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.