>Duchowni na ryczałcie albo według skali

Do 20 stycznia (a w tym roku do 22 stycznia) czas na wybór sposobu opłacania podatku mają także osoby duchowne.

Proboszcze, wikariusze i rektorzy, a także inne osoby duchowne osiągające przychody z opłat otrzymanych przez nie w związku z pełnieniem funkcji duszpasterskich (misji, rekolekcji oraz innych posług religijnych) mają do wyboru dwie formy opodatkowania:

¦ kwartalny ryczałt, którego stawki określa załącznik nr 6 do ustawy o ryczałcie (są one corocznie waloryzowane w obwieszczeniu ministra finansów - na 2007 r. ogłoszone zostały w MP nr 81, poz. 816),

¦ zasady ogólne.
Podstawową formą jest ryczałt. Jego wysokość ustala urząd skarbowy w decyzji, odrębnie na każdy rok podatkowy. Ryczałtu można się zrzec do 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia pełnienia funkcji duszpasterskich (jeśli osoba duchowna rozpoczyna ich pełnienie w ciągu roku podatkowego - o czym trzeba poinformować urząd). A także w ciągu 14 dni po otrzymaniu decyzji o wysokości ryczałtu. Zrzeczenie się musi mieć formę pisemną. Rezygnując z ryczałtu, osoba duchowna musi założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów i płacić podatek na zasadach ogólnych.