Międzynarodowe serwisy płatności elektronicznych

(wybrane, obsługujące także klientów w Polsce)

¦ PAYPAL.COM

Najbardziej znany. Od połowy 2002 roku właścicielem serwisu jest największy serwis aukcyjny na świecie eBay. PayPal ma ponad 130 milionów użytkowników. Obsługuje mieszkańców 55 krajów. Od czerwca 2005 roku serwis jest dostępny również dla Polaków, ale dopiero od trzech miesięcy, gdy PayPal został zaoferowany w polskiej wersji aukcji eBay, można za jego pośrednictwem nie tylko wysyłać, ale także przyjmować wpłaty. PayPal polskim użytkownikom nadal nie oferuje wszystkich usług. Konta PayPal nie można zasilić przelewem, korzystając z własnego rachunku bankowego. Ale firma zapowiada, że ta forma zasilania zostanie wkrótce uruchomiona.

¦ MONEYBOOKERS.COM

Brytyjski serwis umożliwiający przesyłanie pieniędzy e-mailem. Korzysta z niego 2,5 mln klientów. W przeciwieństwie do innych systemów tego typu MoneyBookers nie ogranicza dostępu do swoich usług. Zasilenie konta w MoneyBookers za pomocą przelewu bankowego jest bezpłatne. Ta sama operacja wykonana kartą płatniczą wiąże się z prowizją. Przesłanie pieniędzy do innego użytkownika kosztuje 1 proc. kwoty przekazu (nie więcej niż 0,5 euro). MoneyBookers współpracuje z lokalnymi systemami bankowymi 30 krajów, głównie Europy. Od października 2006 r. współdziała z największym polskim portalem Onet.pl, co zapewne wpłynie na popularność tego systemu płatności w kraju.

¦ PAYMATE.COM.AU

PayMate obsługuje australijskich sprzedawców oraz kupujących z około 40 krajów, w tym z Polski. Kupujący mogą bezpłatnie zarejestrować się w serwisie bądź korzystać z PayMate Express (płatność bez rejestrowania się, ale za każdym razem trzeba podać dane z karty płatniczej). PayMate jest bardzo popularny na australijskim eBay. Przesłanie pieniędzy kosztuje 0,5 dolara australijskiego plus 3 proc. wartości transakcji. Koszty ponosi osoba wysyłająca pieniądze.

¦ NOCHEX.CO.UK

Najpopularniejszy brytyjski serwis płatności w Internecie. Działa na podobnej zasadzie jak PayPal. Różnica polega na tym, że konto w NoChex można załadować wyłącznie kartami debetowymi wydanymi przez brytyjskie banki. Serwis nie pobiera opłat za zasilenie konta i przesyłanie pieniędzy innym użytkownikom. Odpłatne jest otrzymanie środków (20 pensów plus 2,6 proc. kwoty) oraz przekazanie środków na konto w banku (25 pensów, ale tylko dla kwot poniżej 50 funtów). Polacy mogą korzystać z NoChex pod warunkiem posiadania odpowiedniej karty wydanej przez brytyjski bank.

Źródło: Piotr Domino, wydawca serwisu ePłatności; Sklepy.24; firmy