Od czego zależy wysokość składki wypadkowej

Im więcej wypadków przy pracy, tym pracodawca musi płacić wyższą składkę wypadkową.

Wysokość stopy procentowej składki ustalonej przez ZUS na podstawie informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe będzie zależała od dwóch czynników:
¦ stopy procentowej składki określonej dla grupy działalności według PKD,
¦ wskaźnika korygującego ustalonego dla danego płatnika. ZUS ustali dla danego płatnika wysokość składki wypadkowej, mnożąc stopę procentową składki dla grupy działalności, w której się znajduje, przez wskaźnik korygujący ustalony dla danego płatnika.

Zależnie od ryzyka

Stopa procentowa składki dla grupy działalności zależy od kategorii ryzyka ustalonej dla tej grupy. Określa się ją na podstawie danych GUS za trzy ostatnie lata. Dane te są dostępne 31 stycznia danego roku.

Kategorie ryzyka dla grup działalności zależą od liczby:
¦ poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
¦ poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
¦ stwierdzonych chorób zawodowych,
¦ zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Kategoria ryzyka dla danej grupy działalności obowiązuje nie dłużej niż przez trzy lata składkowe.

Wskaźnik korygujący

Ustala się go na dany rok składkowy w zależności od kategorii ryzyka określonego dla konkretnego płatnika składek. Kategorię tę określa ZUS na podstawie złożonych przez płatnika informacji ZUS IWA.

To na podstawie danych w ZUS IWA, z trzech ostatnich lat przed rokiem składkowym (czyli teraz za lata 2004, 2005 i 2006), ZUS ustali kategorię ryzyka dla konkretnego płatnika składek.

Kategoria ta zależy od ryzyka określonego liczbą:
¦ poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
¦ poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
¦ zatrudnionych w warunkach za grożenia. Wpływ pierwszych dwóch składników jest równy, a wskaźnik zatrudnionych w warunkach zagrożenia -podwójny.

Wskaźnik korygujący wynosi:
¦ 0,8 - jeśli kategoria ryzyka ustalona dla płatnika jest niższa o co najmniej trzy kategorie od kategorii ryzyka dla grupy działalności,
¦ 0,9 - jeśli kategoria ryzyka ustalona dla płatnika jest niższa o dwie kategorie od kategorii ryzyka dla grupy działalności,
¦ 1,1 - jeśli kategoria ryzyka ustalona dla płatnika jest wyższa odwie kategorie od kategorii ryzyka dla grupy działalności,
¦ 1,2 - jeśli kategoria ryzyka ustalona dla płatnika jest wyższa o co najmniej trzy kategorie od kategorii ryzyka dla grupy działalności,
¦ 1,0 - w pozostałych wypadkach.

Co jest wypadkiem przy pracy

Zgodnie z art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, podczas lub w związku z:
¦ wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy,
¦ wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
¦ wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez jego polecenia.

Tak jak wypadek przy pracy

Na równi z wypadkiem przy pracy traktowany jest wypadek, któremu pracownik uległ:
¦ w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż wskazane wyżej, chyba że postępowanie pracownika nie było związane z powierzonymi mu zadaniami,
¦ podczas szkolenia z powszechnej samoobrony,
¦ przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe. Wypadkiem przy pracy jest również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu (np. przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, także zawieranych z własnym pracodawcą i współpracy przy ich wykonywaniu, wykonywaniu zwykłych czynności związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności i współpracy przy niej).

Kiedy wypadek jest ciężki...

Ciężkim wypadkiem przy pracy jest taki, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu. Także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

...a kiedy śmiertelny

Natomiast śmiertelnym wypadkiem przy pracy jest taki, w wyniku którego nastąpiła śmierć w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku.