Rdzaje funduszy

· OBLIGACYJNE

Inwestują przede wszystkim w stosunkowo bezpieczne papiery skarbowe oraz na rynku pieniężnym. Przeważającą część ich portfela stanowią obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Nieco mniejszy udział mają bony skarbowe, choć to właśnie one (konkretnie 52-tygodniowe) są na ogół tzw. benchmarkiem, czyli portfelem wzorcowym, z którym porównywane są wyniki tego rodzaju funduszy. Zarządzający stara się więc, by osiągnąć co najmniej taki zysk, jaki przyniósł w danym okresie portfel wzorcowy. Zaleca się, by w fundusze obligacji inwestować na minimum rok - dwa lata.

· RYNKU PIENIĘŻNEGO

Uznawane za najbezpieczniejsze, są też najmniej dochodowe. Inwestują głównie w papiery dłużne, takie jak bony skarbowe, komercyjne, obligacje skarbowe i komercyjne, depozyty międzybankowe, dobierane są takie lokaty i papiery, które kończą się (są wykupywane) nie później niż za rok. Fundusze te zapewniają dostęp do rynków finansowych zarezerwowanych dla inwestorów z dużymi pieniędzmi (np. żeby kupić bony skarbowe czy komercyjne, trzeba dysponować znacznymi kwotami). Są doskonałą alternatywą dla lokat bankowych. Ich wielką zaletą jest to, że środki (w całości lub częściowo) można wycofać, nie tracąc, jak w razie zerwania lokaty bankowej, należnych odsetek.

· STABILNEGO WZROSTU

Oprócz obligacji i bonów skarbowych mogą mieć w portfelu niewielki pakiet akcji. Głównym ich celem jest długotrwały wzrost wartości jednostek uczestnictwa. Już same nazwy funduszy (Senior, Emerytura czy III Filar) wskazują, że są one przeznaczone do oszczędzania na starość. Uznaje się, że nie warto w nie inwestować na krócej niż trzy lata.

· AKCYJNE

Inwestują w walory spółek notowanych na giełdzie, a tylko niewielką część środków w dłużne papiery wartościowe (głównie obligacje skarbowe) czy depozyty bankowe (chodzi o zapewnienie płynności). W wypadku tej grupy funduszy wartość jednostek uczestnictwa może podlegać znacznym wahaniom, a więc ryzyko, jakie ponosi inwestor, jest duże. Celem funduszy akcji jest osiągnięcie wysokich dochodów w dłuższym czasie. Zalecany okres inwestowania to minimum trzy lata.

· ZRÓWNOWAŻONE

Łączą w sobie cechy funduszy akcyjnych, obligacyjnych i rynku pieniężnego. Lokują środki we wszystkich segmentach rynku kapitałowego w proporcjach uzależnionych od aktualnej sytuacji rynkowej. Tutaj pole do popisu mają zarządzający. Hossa na giełdzie powinna być wykorzystywana do powiększania akcyjnej części portfela kosztem papierów dłużnych (odwrotnie podczas bessy). Zyski w głównej mierze zależą od tego, jak sprawnie zarządzający potrafią to robić. Okres inwestycji określa się na minimum dwa - trzy lata.