Historia

¦ Budowa Pałacu Kultury rozpoczęła się w maju 1952 r. a inicjatorem "daru od ZSRR" był Wiaczesław Mołotow, szef sowieckiej dyplomacji. Prace zakończyły się w lipcu 1955 r. W czasie budowy w wypadkach przy pracy zginęło 16 Rosjan, statystyki nie mówią nic o Polakach. Pałac ma 230 m wysokości (z iglicą) i 42 piętra. Na jego powierzchni może zmieścić się 16 boisk piłkarskich.

¦ Kraty na 30. piętrze założono po serii samobójczych skoków z tarasu. W 1956 roku skoczył Francuz, po nim jeszcze siedmiu Polaków.

¦ Bohater filmów kręconych w warszawskich plenerach. Na tle żółtego Pałacu często widać było inżyniera Karwowskiego ("Czterdziestolatek") budującego Dworzec Centralny. "Pekin" wystąpił też w filmach Stanisława Barei. Zagrał m.in. w "Brunecie wieczorową porą" i "Rozmowach kontrolowanych". Ten drugi film kończy się katastroficzną sceną, w której Pałac rozpada się na kawałki po pociągnięciu spłuczki. Budynku nie udało się natomiast wysadzić bohaterom "Ekstradycji". Ale w "Killerze" gangsterzy kupili Pałac.

¦ Msza w czerwcu 1987 roku celebrowana przez papieża Jana Pawła II to jedno najważniejszych wydarzeń, jakie rozegrały się u podnóża socrealistycznego molocha. Nabożeństwo kończyło Krajowy Kongres Eucharystyczny, a ołtarz stanął w miejscu trybuny, z której w 1955 r. Bierut przyjmował defiladę pierwszomajową. Na szczycie ołtarza umieszczono wielki srebrny krzyż mający symbolizować koniec komunizmu. Symboliczna była też uroczystość rozesłania polskich misjonarzy z krzyżami na cały świat.

¦ Cztery zegary umieszczono na szczycie wieży w Sylwestra 2000r.. Są ponoć najwyżej umieszczonymi zegarami na świecie (165 m).