Środowisko będzie wymagało inwestycji

Wykorzystanie środków z funduszy unijnych w kolejnych latach będzie rosło. Przedsiębiorcy będą musieli ponieść gigantyczne nakłady na spełnienie unijnych norm ochrony środowiska. Jak szacuje Ministerstwo Środowiska, wartość tego typu inwestycji do 2014 r. może sięgnąć 128,7 mld zł z czego na fundusze unijne ma przypaść ok. 23 mld zł. Co zmusi firmy do tak wysokich nakładów? Unijne przepisy o zmniejszeniu emisji spalin, zanieczyszczeń wody i gleby, a także większego stosowania energii odnawialnej czy nadzoru nad substancjami chemicznymi (system REACH). Na razie firmy odkładają kosztowne inwestycje na ostatnią chwilę. Do października ponad 2 tys. zakładów powinno mieć zintegrowane pozwolenia zapobiegania zanieczyszczeniom, a ma je tylko połowa.

- Najwięcej prac jest prowadzonych w energetyce, trochę mniej w sektorze chemicznym. Mamy także zamówienia związane z unieszkodliwianiem odpadów i oczyszczaniem ścieków - ocenia Marcin Gessing, rzecznik Polimeksu-Mostostalu.

Za rok Polskę będą obowiązywały wymagania dyrektywy LCP w sprawie ograniczania emisji zanieczyszczeń z dużych źródeł spalania. Firmy zaczynają inwestować w instalacje do oczyszczania spalin. - W tym roku mamy szczyt, jeśli chodzi o liczbę zamówień na tego typu instalacje. Nie staramy się już o kontrakty na ten rok - tłumaczy Jerzy Mazurek, kierownik projektów instalacji odsiarczania spalin w Rafako.