Jak prawidłowo wnieść opłatę skarbową
KROK 1: Ustalenie wysokości opłaty.

Taką informacją dysponuje każdy urząd, można ją znaleźć również na stronach internetowych urzędów,

KROK 2: Wniesienie opłaty i złożenie wniosku, zgłoszenia, pełnomocnictwa.

Opłatę uiszcza się w kasie urzędu lub wpłaca na konto. Bardzo ważny jest dowód wpłaty. Trzeba go koniecznie dołączyć do wniosku, zgłoszenia lub pełnomocnictwa. Bez tego urząd wprawdzie zajmie się naszą sprawą, ale wezwie do uiszczenia opłaty,

Uwaga! Można żądać zwrotu dowodu zapłaty. Urzędnik powinien na jego odwrocie podać informacje o: przedmiocie opłaty, wysokości, dacie zgłoszenia albo złożenia wniosku lub pełnomocnictwa oraz postawić pieczątkę, podpisać się, podając swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe.

Podobna adnotacja powinna znaleźć się także na wniosku, zgłoszeniu lub pełnomocnictwie, z tym jednak wyjątkiem, że powinno się w niej podać datę wpłaty i numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego.

KROK 3: Odbiór dokumentu.

Urzędnik, wydając żądany dokument, a więc np. zezwolenie, zamieszcza na nim adnotację ze swoim imieniem, nazwiskiem i stanowiskiem służbowym. To nie wszystko. Jeżeli wnosi się opłatę, to musi podać także informację o jej wysokości, dacie jej wpływu oraz numerze pokwitowania lub rachunku bankowego. Gdy dana czynność, zaświadczenie, zezwolenie są zwolnione z opłaty, adnotacja powinna podawać podstawę prawną tego zwolnienia. Taki obowiązek istnieje także wtedy, gdy przepisy szczególne pozwalają na rozpatrzenie wniosku pomimo niewniesienia opłaty.

PRZYKŁAD

Jan Krzysztofiak jest ojcem Karoliny Krzysztofiak, która pracuje i studiuje za granicą. Córka chce, by ojciec był jej pełnomocnikiem w kraju. Gdyby udzieliła pełnomocnictwa przed końcem 2006 r. (taką wpisano datę), to wystarczyłyby naklejone znaki na pełnomocnictwie (tak należało postąpić według starych przepisów o opłacie skarbowej). Gdy pełnomocnictwo zostało udzielone już w 2007 r., to samo jego udzielenie nie podlega opłacie skarbowej. Opłacie będzie podlegało natomiast złożenie w urzędzie lub sądzie tegoż pełnomocnictwa. Wówczas opłatę będzie musiał uiścić ojciec, np. na konto urzędu miasta, wnosząc pismo z załączonym pełnomocnictwem.