Obliczamy urlop, gdy w ciągu roku pracownikowi zmienia się wymiar etatu
KROK 1. Ustal wymiar urlopu dla pół etatu

Zgodnie z art. 154 § 2 k.p. urlop dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, biorąc za podstawę 26 lub 20 dni. U pracownika czytelniczki będzie to 26 dni.
26 dni x 1/2 etatu = 13 dni

KROK 2. Oblicz wymiar urlopu za okres pracy na pół etatu

Liczymy zatrudnienie od stycznia do końca kwietnia na pół etatu.
4/12 x 13 dni = 4,33 dnia
Choć stosuje się tu zasady jak przy liczeniu urlopu proporcjonalnego, to nie ma przepisu, który pozwalałby zaokrąglać ten wynik (np. 4,33 dnia) w górę do pełnych dni. Nie jest to bowiem klasyczne udzielanie urlopu proporcjonalnego na podstawie art. 155i 155k.p., czyli w roku kalendarzowym, kiedy ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu.

Zaokrąglać czy nie

Zarówno jednak Państwowa Inspekcja Pracy, jak i Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uważają, że licząc wymiar urlopu, przy korzystaniu z przepisów o urlopach proporcjonalnych, konsekwentnie należy zastosować art. 155k.p. i zaokrąglić w górę niepełny dzień urlopu do pełnego dnia (na korzyść pracownika). Zgodnie z tymi zasadami zaokrąglenia za ten okres pracownikowi przysługuje 5 dni urlopu wypoczynkowego.

KROK 3. Ustal wymiar urlopu dla 3/4 etatu

26 dni x 3/4 etatu = 19,5, a po zaokrągleniu 20 dni (tu zaokrąglenie wynika bezpośrednio ze zdania drugiego art. 154 § 2 k.p.)

KROK 4. Oblicz wymiar urlopu za okres pracy na 3/4 etatu

Liczymy zatrudnienie od maja do końca grudnia na 3/4 etatu.
8/12 x 20 dni = 13,3 dnia
Za ten okres po zaokrągleniu (na podstawie interpretacji urzędników) pracownikowi przysługuje 14 dni urlopu wypoczynkowego.

KROK 5. Dodaj wymiary urlopów

Dodajemy wyliczone wymiary urlopów dla poszczególnych części etatu.
5 + 14 = 19 dni
Do tylu dni urlopu wypoczynkowego ten pracownik ma prawo w ciągu roku kalendarzowego.

KROK 6. Przelicz na godziny

19 dni x 8 godzin = 152 godziny Urlopu udziela się tylko na dni pracy pracownika w wymiarze godzinowym. Przy tym ważna jest też kolejna zasada, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (art. 154§ 2 k.p.), nawet u niepełnoetatowego pracownika.
Wyjątek to osoby, których dobowa norma czasu pracy wynikająca z innych przepisów jest niższa niż 8 godzin (np. u niepełnosprawnych).

KROK 7. Udziel urlopu

Z wyliczonej w poprzednim kroku puli urlopowej należy odejmować wykorzystywany przez pracownika wypoczynek.
Jeśli więc zatrudniony na 3/4 etatu pracuje np. codziennie po 6 godzin i poprosi o urlop na 5 dni swojej pracy, to z jego puli pracodawca odpisuje 30 godzin (6 godzin x 5 dni). Zatrudnionemu pozostaną jeszcze do wykorzystania 122 godziny laby.