Korekta krok po kroku

KROK 1. Ustal, jaka część VAT naliczonego z faktur otrzymanych w 2006 r. była związana jednocześnie z czynnościami dającymi prawo do odliczenia oraz niedającymi takiego prawa (jeśli jakaś część zakupów wiązała się z oboma rodzajami sprzedaży, lecz da się określić, w jakim stopniu, możesz bezpośrednio przyporządkować VAT naliczony do każdego z tych rodzajów sprzedaży, proporcjonalnie rozdzielasz podatek naliczony tylko wtedy, gdy bezpośrednie przyporządkowanie nie jest możliwe). Nie bierz tu pod uwagę faktur dokumentujących zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa przekracza 15 tys. zł (VAT naliczony z tych faktur podlega innym zasadom korekty).

KROK 2. Ustal, jaka część VAT naliczonego podlegała odliczeniu według wstępnej proporcji (z 2005 r.).

KROK 3. Oblicz rzeczywistą proporcję sprzedaży za 2006 r.

KROK 4. Sprawdź, czy różnica między obiema proporcjami jest większa niż 2 punkty procentowe - jeśli nie, nie dokonujesz korekty, a wyliczona proporcja za 2006 r. posłuży ci do odliczenia VAT związanego z oboma rodzajami sprzedaży w trakcie 2007 r.

KROK 5. Jeśli tak, pomnóż kwotę VAT naliczonego ustaloną w pkt 1 przez współczynnik ustalony w pkt 3.

KROK 6. Kwotę ustaloną w pkt 5 porównaj z kwotą ustaloną w pkt 2 - jeśli kwota z pkt 5 jest większa niż ta z pkt 2, różnica zwiększa VAT naliczony w deklaracji VAT za styczeń (I kwartał) 2007 r.; w sytuacji odwrotnej różnica zmniejsza VAT naliczony do odliczenia.

Dla większości zakupów korekta VAT naliczonego jest jednorazowa - po zakończeniu danego roku, i przebiega według przedstawionych tu reguł. Ale środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których wartość początkowa przekracza 15 tys. zł, korygujemy przez 5 bądź 10 lat. O tym, na jakich zasadach - napiszemy za tydzień.