Rodzaje funduszy
¦ OBLIGACYJNE

Inwestują przede wszystkim w stosunkowo bezpieczne papiery skarbowe oraz na rynku pieniężnym. Przeważającą część ich portfela stanowią obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Nieco mniejszy udział mają bony skarbowe.

¦ RYNKU PIENIĘŻNEGO

Uznawane za najbezpieczniejsze, są też najmniej dochodowe. Inwestują głównie w papiery dłużne, takie jak bony skarbowe, komercyjne, obligacje skarbowe i komercyjne, depozyty międzybankowe; dobierane są takie lokaty i papiery, które kończą się (są wykupywane) nie później niż za rok. Są doskonałą alternatywą dla lokat bankowych. Ich wielką zaletą jest to, że środki (w całości lub częściowo) można wycofać, nie tracąc, jak w raziezerwania lokaty bankowej, należnych odsetek.

¦ STABILNEGO WZROSTU

Oprócz obligacji i bonów skarbowych mogą mieć w portfelu niewielki pakiet akcji. Głównym ich celem jest długotrwały wzrost wartości jednostek uczestnictwa.

¦ AKCYJNE

Inwestują w walory spółek notowanych na giełdzie, a tylko niewielką część środków w dłużne papiery wartościowe (głównie obligacje skarbowe) czy depozyty bankowe (chodzi o zapewnienie płynności).

¦ ZRÓWNOWAŻONE

Łączą w sobie cechy funduszy akcyjnych, obligacyjnych i rynku pieniężnego. Lokują środki we wszystkich segmentach rynku kapitałowego w proporcjach uzależnionych od aktualnej sytuacji rynkowej. c. a.