Zaliczki w interpretacjach organów podatkowych
Niesprecyzowany termin powstania przychodu

¦ Czy pobrane zaliczki są przychodem, jeżeli usługa zostanie wykonana w przyszłości, w bliżej nieokreślonym terminie?

Przedsiębiorstwo pobiera przedpłaty na poczet usług pocztowych, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Ich wysokość jest różna, czasem wynosi nawet 100 proc. ceny. Usługa jest wykonywana w następnych okresach sprawozdawczych, ale w bliżej nieokreślonym terminie. Otrzymane zaliczki dokumentowane są fakturą. W ocenie podatnika takie przedpłaty nie są przychodem w terminie ich otrzymania. Z wykładnią taką nie zgodził się Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy (pismo z 29 września 2006 r., 1471/DPD2/423-99/06/AB). Podatnik złożył zażalenie na tę interpretację. Po jego rozpatrzeniu Izba Skarbowa w Warszawie przyznała rację firmie. Argumentowała, że art. 12 ust. 4 updop określa, że do przychodów nie zalicza się "pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych".

Zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa i doktryną użyte w tym przepisie sformułowanie "pobrane wpłaty lub zarachowane należności" odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy występuje przychód podlegający opodatkowaniu. Izba skarbowa podkreśliła, że do przychodów nie zalicza się jedynie tych zaliczek i przedpłat, które można przyporządkować do konkretnych usług o określonym terminie realizacji. Zaliczki przyjmowane przez firmę spełniają więc przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 1 updop. Pobrane wpłaty stają się przychodem podatkowym dopiero w momencie wykonania świadczenia. Do tego czasu są to wpłaty na poczet świadczenia, którego wykonanie jest odroczone w czasie.
(decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 grudnia 2006 r., 1401/BP-I/4230Z-114/06/EŻ)

Koszt po wykonaniu usługi

¦ Podatnik prowadzi działalność turystyczną rozliczaną na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Elementem organizowanych wycieczek jest usługa najmu samochodu. Na jej poczet kilka miesięcy wcześniej przedsiębiorca pobiera od klienta zaliczkę. Następnie uzyskaną kwotę przesyła jako przedpłatę usługodawcy zagranicznemu. Kiedy ta wpłata będzie kosztem podatkowym?

Zaliczka na poczet wykonania usług jest formą spłaty przyszłego zobowiązania. Dla osoby ją wpłacającej nie jest więc kosztem uzyskania przychodów, a u przedsiębiorcy przyjmującego - przychodem podatkowym. Skoro wydatek jest zaliczką na poczet wykonania w przyszłości usługi i został on poniesiony w celu osiągnięcia w przyszłości przychodów, to nie może być zaliczony do kosztów w momencie zapłaty. Wynika to z § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Powołany w tym przepisie załącznik nr 1 określa wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów i objaśnienia do poszczególnych rubryk tej księgi. Zgodnie z nimi zarówno otrzymane, jak i zapłacone zaliczki ewidencjonuje się w rubryce 17 "Uwagi". Oznacza to, że nie są one ani przychodem, ani kosztem w dniu ich zapłaty. Dopiero z chwilą zrealizowania dostawy towaru (wykonania usługi) i otrzymania faktury wydatek w niej określony jest kosztem uzyskania przychodów.
(interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 30 listopada 2006 r., 1437/ZI/423/385A/JS/06)