Klasyfikacje statystyczne a podatek od towarów i usług

Art. 8 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że "Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych". Stosowanie klasyfikacji statystycznych do celów VAT jest wyjątkowym rozwiązaniem przyjętym tylko w polskim systemie podatkowym. W innych krajach Unii Europejskiej takie podejście budzi zdziwienie. VI dyrektywa (ani też dyrektywa 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która ją zastąpiła) również nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych. Jest to logiczne, gdyż statystyka publiczna przypisuje różne usługi do danej grupy, aby móc syntetycznie informować o zjawiskach makroekonomicznych. Statystyka publiczna nie informuje natomiast o charakterze usługi świadczonej przez poszczególnego usługodawcę.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) jest odzwierciedleniem obowiązującej w krajach Unii Europejskiej Klasyfikacji Produktów wg Działalności (CPA). Decyzje co do interpretacji statystycznych zapadają w Brukseli - zajmuje się tym grupa robocza do spraw klasyfikacji NACE/CPA. Niestety, jej decyzje nie są ogłaszane w formie żadnego aktu - można je znaleźć pod hasłem interpretacje na stronie internetowej (http://ec.europa. eu/eurostat/ramon/other_documents/rulings/ruling. pdf).

Jeśli grupa robocza zmieni interpretację, wtedy na podstawie wewnętrznej korespondencji Urząd Statystyczny w Łodzi, wyznaczony do udzielania odpowiedzi na indywidualne zapytania, dowiaduje się o tej zmianie. Jak w tej sytuacji może się o niej dowiedzieć podatnik? Wszystkie osoby, które wcześniej wystąpiły do urzędu statystycznego o wydanie opinii interpretacyjnej, otrzymują zawiadomienia z Urzędu Statystycznego w Łodzi o zmianie interpretacji.