Sąd Najwyższy o nierównym wynagradzaniu pracowników

Oto co w sprawie nierównego wynagradzania pracowników stwierdził w ostatnich latach Sąd Najwyższy.

¦ Wyrok SN z 10 lutego 2005 r. (II PK 202/2004): Przepis art. 11k.p. gwarantujący równość praw pracowniczych oraz art. 32 Konstytucji RP gwarantujący równość wobec prawa oraz równe traktowanie przez władze publiczne nie zapewniają pracownikom równości w uzyskaniu świadczeń nienależnych i bezprawnych. Z uzasadnienia:

Zasada równości przewidziana w art. 11kodeksu pracy i art. 32 konstytucji nie może być rozumiana w ten sposób, jak to zdaje się wynikać z kasacji, że skoro niektórzy pracownicy otrzymali określone świadczenie bez właściwej podstawy prawnej, to powód, który świadczenia takiego nie uzyskał, ma z tego tytułu roszczenie odszkodowawcze. Przepisy te gwarantują równe traktowanie wobec prawa, alenie gwarantują równości w uzyskaniu świadczenia nienależnego i bezprawnego.

¦ Wyrok SN z 5 maja 2005 r. (III PK 14/2005): Odsunięcie pracownika służby zdrowia od pełnienia dyżurów, ze względu na rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, nie stanowi dyskryminacji lub nierównego traktowania (art. 11i art. 11k.p.).

Z uzasadnienia:
Jest jaskrawym lekceważeniem obowiązków pracowniczych odmowa wyjazdu lekarza do pacjenta wówczas, gdy wnosi o to nie tylko członek jego rodziny, ale także jego lekarz pierwszego kontaktu. Twierdzenie powoda, że odsunięcie go z tej przyczyny od pełnienia dyżurów przez okres około pół roku stanowi dyskryminację i nierówne traktowanie (art. 11i art. 11k.p.) jest wyrazem niezrozumienia istoty tych regulacji. Te przepisy należy interpretować z uwzględnieniemzasady sprawiedliwości w stosunkach pracy. W żadnej mierze nie mogą być uważane za podstawę domagania się ochrony prawnej przez pracownika rażąco naruszającego obowiązki.

¦ Wyrok SN z 15 grudnia 2004 r. (I PK 79/2004): Z zasady równych praw pracowniczych z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków (art. 11k.p.) nie wynika powinność stosowania przez pracodawcę takich samych sankcji prawa pracy wobec pracowników dopuszczających się podobnego naruszenia obowiązków pracowniczych.

¦ Wyrok SN z 24 stycznia 2002 r. (l PKN 16/2001): Pracodawca nie ma prawnego obowiązku jednakowego ukształtowania warunków wynagradzania pracownika, któremu wypowiedział umowę o pracę i pracowników dalej zatrudnianych.